От гаф с питане към енергийния министър за равенство на половете, вместо за нетранспонирана европейска директива за веитата до як дебат за зелената сделка премина участието на Андрей Живков в парламента.
Рамадан Аталай от ДПС заяви, че партията му търсила, но няма такъв номер на евродиректива, намерили са решение на правителството, но то е за равенството на половете и миграцията. Той настоя изслушването да отпадне, но парламентът не се съгласи. И по време на изслушването на министър Андрей Живков, Аталай се шегуваше – добре, че не взехте отношение към равенството на половете.
Вносителят Живка Железова призна, че е допусната техническа грешка.
В началото на дебата Делян Добрев от ГЕРБ и Драгомир Стойнев от БСП видяха във въпроса, дошъл от депутати на ИТН, лобизъм на ония производители на енергия от ВЕИ, които ги построиха с евросредства, и че това е решаване на частен проблем. Е двамата твърдяха, че нетранспонирането на директивата за насърчаване на енергията от веита не е драматично и не е задължително да води до санкции.
По-късно обаче цялата тежка артилерия на парламента в енергетиката – бивши министри и зам.-министри и дългогодишни депутати от различни цветове поискаха разглеждане на плана за възстановяване, някои настояваха за бързото му вкарване. Отново излезе въпросът за въглищните региони и териториалните им планове, планът за справедлив преход.
Министърът на енергетиката заяви, че директивата е от 18 декември 2018 г. Тя установява общата рамка за насърчаването за използването на енергията от възобновяеми източници, като определя обвързваща цел от поне 32% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на ЕС през 2030 г. Според Живков важен елемент от директивата са критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове за биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса.
Срокът за транспортиране на разпоредбите на директивата е 30 юни 2021 г. За привеждане в съответствие на българското законодателство на изискванията на директивата е сформирана междуведомствена работна група със заповед от 15 април 2020 г. със задача да бъде разработен законопроект и предварителна оценка на законопроекта до 31 декември 2020 г.
Според бившия министър на енергетиката Делян Добрев България няма да плаща санкции. Той поясни, че преди да се стигне до санкции, минават два кръга на комуникации с ЕС. Единият кръг е мотивирано становище, вторият кръг на комуникация с ЕС е за изясняване на евентуални проблеми в текстовете за приложение. "Ще минат години, преди да се стигне до санкции. За да се стигне до санкции, трябва да бъде наложена съдебна глоба. Преди да се наложи такава съдебна глоба, в последния момент България може да приложи директивата и страната ни няма да плаща никакви санкции", изтъкна той.
Рамадан Аталай от ДПС заяви, че целта От 32% на дял на зелена енергия в брутното крайно потребление, вече е историята, защото ЕС пече поставя цел от 40% .