Работодателите предложили на министър Кирил Петков 34 идеи как държавата да им помогне. Без актуализация на бюджета обаче не може да бъдат реализирани

Насърчават чиновниците да се ваксинират, за да дадат добър пример

Затваряне по места, а не в цялата страна, като крайната мярка да се въвежда след детайлен анализ къде е най-висок рискът от разпространение на заразата.

Това е една от 34 нови идеи, дадени от бизнеса как да се преодолее идващата нова вълна на пандемията от коронавирус.

Това съобщи министърът на икономиката Кирил Петков, който се срещна вчера с работодателски организации.

Петков обаче беше категоричен, че ако бюджетът не бъде актуализиран максимално бързо, браншове като туристическия и ресторантьорския няма да издържат още едно затваряне без финансова помощ от държавата.

Сред предложените идеи е да се оцени къде е най-висок рискът от разпространение на заразата и затварянето да е според анализа. Колкото по-детайлна е картата на заразата, толкова по-малко ще се затваря на общо основание, идеята е да се сегментира на по-малки географски райони, обясни Петков.

Обсъждана е и ваксинацията. Категорично никой не подкрепя тя да е задължителна. Дадена е идея обаче държавният сектор да се насърчи да се ваксинира, за да даде пример.

Работодателите са настояли пред министъра за агресивна кампания за ваксиниране. На шега предложили дори консултации с Васил Божков в Дубай, който е накарал всички пенсионери да търкат талончета и то срещу пари.

Бизнесът и синдикатите са предложили да се запази мярката за заетостта и доходите, но не във формата 60/40, а 75/0. Идеята е следната - ако предприятието има спад с над 20%, държавата да плаща 75% без ангажимент от работодателя, а когато работи - бизнесът да плаща 100%.

Втората мярка е при спад от над 30% държавата да покрива условно постоянните разходи, които не зависят от това дали предприятието е затворено или работи. За микро- и малките предприятия помощта да е 90%, а за средните и големите - 70% от фиксираните разходи.

Направени са и секторни предложения, като това да се увеличи лимитът на ваучерите за храта до 80 лв. на месец, като те да могат да се използват и в туризма.

Друго предложение е отпадане на финансовия одит за микро- и малките предприятия.

Категоричен за помощ от държавата е и председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов. Ако ограничат още капацитета на заведенията - от 50 на 30%, и се наложи вечерен час до 23 ч, няма как браншът сам да поеме разходите си. Няма и сигурност за персонала, вече изгубихме стотици хиляди служители, търсим хора от чужбина, каза още Алибегов.

“Имаме идеи за подпомагане на средния и големия бизнес в туризма, но всички те не могат да се осъществят без актуализация на бюджета”, каза след срещата изпълнителната директорка на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.