Енергийните цени тласкат общото поскъпване

България е била на седмо място в Европейския съюз по висока инфлация за август, личи от данните, които Евростат разпространи в петък.

Поскъпването у нас е по-високо от средното за общността, което е 3%, докато у нас за същия месец Националният статистически институт (НСИ) посочи, че годишната инфлация е 3,7%.

За септември засега има данни само за страните от еврозоната, но от тях личи, че трендът нагоре продължава с пълна сила и

в неговата основа

стоят енергийните

цени

- ток, газ, топлоенергия и горива.

През август енергийните доставки в целия ЕС бяха поскъпнали с 15,4% на годишна база, докато през септември само в еврозоната това поскъпване е вече със 17,4%. (Виж инфографиката) Това означава, че когато излязат данните за целия ЕС за септември, общата годишна инфлация ще е още по-висока.

У нас например течните горива бяха поскъпнали през август с 27,5% на годишна база, а природният газ - с 60,6%. Дори само за един месец - август спрямо юли т.г., пропан-бутанът в България поскъпна със 7,5%, а метанът - с 6,4%.

Всичко останало, което влиза в потребителската кошница на българина с изключение на транспорта, поне засега не показва кой знае колко голямо нарастване. Храните у нас например

през август бяха

поскъпнали само

с 3,6%

спрямо година по-рано, нехранителните стоки - с 4,2%, а услугите - с 3,3%.

Тенденциите са същите в цяла Европа, но България е със сравнително голяма инфлация на фона на останалите страни членки.

За август в целия ЕС има само 6 държави с по-висока инфлация от българската: Белгия, Естония, Литва, Унгария, Полша и Румъния. Най-висока е тя в Естония, Литва и Полша - и в трите държави по 5%.

Дори ако се вземе предвид хармонизираният индекс на цените, страната ни е на 17-о място по инфлация в ЕС. Хармонизираният индекс у нас се прилага от влизането ни в ЕС през 2007 г. и се изчислява по същата потребителска кошница, но относителните тегла на различните стоки и услуги в нея са малко по-различни.

Според хармонизирания индекс годишната инфлация в България за август е 2,5%. В целия ЕС

има 7

държави

с по-ниска

годишна

инфлация

Това са Дания, Гърция, Франция, Малта, Португалия, Словения и Финландия. Най-ниска е инфлацията в Малта - едва 0,4% през август спрямо година по-рано. Трендът в тази островна средиземноморска държава е същия, както навсякъде в ЕС, но там и в началото на годината почти не се отчиташе нарастване на цените.

През септември в еврозоната вече

има държави и с

над 6% годишна

инфлация,

показват данните на Евростат. Това са Естония и Литва, в които годишното нарастване на цените е съответно 6,4 и 6,3%. В абсолютно всички държави от списъка има нарастване на годишната инфлация в сравнение с последния месец на лятото, дори в Малта инфлацията е вече 0,7%.

Междувременно се оказва, че почти всички прогнози за инфлацията, правени до средата на 2021 г. от наши и световни банки и институции,

вече са надскочени

Например Европейската централна банка прогнозира през юни, че годишната инфлация в еврозоната ще бъде 1,5% за 2021 г., достигайки до 2% в последното тримесечие и падайки отново до 1,2% догодина.

В действителност тя изобщо не е падала под 2% през последните няколко месеца.

В последната макроикономическа прогназа на БНБ, която излезе през юни, се посочва, че годишната инфлация в България ще нараства, за

да достигне в края

на 2021 г. 3,5%,

а тя вече е 3,7%

Експертите на Еврокомисията направиха през юли ревизия на предишните си прогнози за ръста на икономиката и за инфлацията в ЕС за тази година, като твърдяха, че инфлацията ще бъде средно 1,9% за 2021 г., при положение че от април насам тя е непрекъснато над 2%.