В енергетиката спешно подписват договори
Приспадането ще е от януарските сметки
За декември помощта е 130 лв., а за януари е голямата - до 250 лв. за мегаватчас
Правителството ще възстанови 100% загубите на ЕРП-тата, за да омекоти скока за бита
Ускорено в Министерството на енергетиката се подписват договори с търговците на ток, за да може бизнесът и останалите небитови потребители да получат компенсациите си за скъпата електроенергия за декември и януари. Те са около 450 млн. лв.
Целта е това да стане през февруари с приспадане от януарските сметки. До дни този процес ще бъде приключен,
за да може
всички близо
633 000 клиенти
извън
регулирания
пазар да получат
парите си
Закъснението с обезщетенията вече “угаси” уличното осветление на немалко общини, детски градини, училища, болници и манастири предупреждават, че не могат да плащат сметките, а бизнесът от месеци реагира, че много компании са пред затваряне на производства. Някои вече го направиха и пуснаха служителите си в отпуск.
Именно заради тежката ситуация на индустрията, общините, училищата, болниците и църквите, които още не могат да платят сметките за декемврийския ток, ГЕРБ внесе предложение публичните институции да бъдат върнати на регулирания пазар.Пред “24 часа” експерти обясниха какъв е моделът за януарските компенсации. За декември сумата за обезщетения е 128,98 лв. за мегаватчас, а за януари е не повече от 250 лева за мегаватчас.
За долен праг се взема борсовата цена на тока от 1 юли 2021 г., която е 185,59 лв., а горният праг е средната цена на свободния пазар за този месец. Бизнесът и небитовите потребители получават компенсации от 75% от разликата между горната и долната граница, но не повече от 250 лв. на мегаватчас. Компенсация от 250 лв. се получава при цена на свободния пазар 520 лв. за мегаватчас, изчислиха експерти.
Предвижда се това подпомагане да продължи през февруари и март.
За тази помощ
не се чака
нотификация от
Брюксел, тъй
като е за всички
Това е само една от програмите за компенсациите за скъпия ток на свободния пазар, както и за обезщетения на домакинствата, които са на газ. За компенсации за поскъпналите на свободния пазар енергоносители правителството предвиди 1,5 млрд. лв. с опция да стигнат 2 млрд.
Другата програма е за възстановяване на 100% загубите от скъпия ток на всичките мрежови оператори в държавата - ЧЕЗ, ЕВН, “Енерго Про”, ЕРП “Златни пясъци” и електроразпределителното дружество на Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
Те бяха извадени на свободния пазар през юли 2020 г. заедно с малкия и средния бизнес и публичните институции, за да купуват от платформата “Ден напред” тока, който им е нужен за покриване на технологичните загуби. Това са загубите при транспортиране на тока.
Енергийни експерти коментират, че изваждането тогава на всички небитови клиенти на свободния пазар е един от грешните ходове на парламентарното мнозинство на ГЕРБ и патриотите, тъй като сега малкият и средният бизнес, училища, болници, детски градини, старчески домове, общини зависят изцяло от компенсациите.
Обезщетения се дават на мрежовите оператори, за
да се смекчи
поскъпването
на тока за
домакинствата,
когато падне
мораториумът,
наложен от Народното събрание. Според анализатори няма друга причина да се увеличи цената на тока на регулирания пазар освен заради мрежовите услуги - цени за достъп и пренос. Одобрените от Европейската комисия компенсации за мрежовите оператори са от юли до декември.
В тока, който идва до контакта в дома, влиза енергия от АЕЦ “Козлодуй”, от американските “Марици”, от вецовете на НЕК, както и от ТЕЦ “Марица-изток 2”. Това е миксът, който се прави за битовите потребители.
В тези централи нищо особено не се е случило - няма причина токът на “Козлодуй” да поскъпне, въглищата са български, същата е ситуацията и с водата.
Единствената “бомба” в бъдещата цена на тока е в мрежовите услуги, които биха могли да поскъпнат заради скъпата електроенергия, която купуват от платформата “Ден напред” .
Разработена е и
програма за
обезщетяване на
клиенти, които не
са получили
компенсации за
октомври
- ако например в този период са сменяли търговеца или са минали към доставчик от последна инстанция, или пък са сменили предназначението на имота - бил е на регулиран пазар и е минал на свободен.
Тези потребители ще получат с приспадане от сметките парите за октомври - компенсации от 110 лв. за мегаватчас.
Министерството на енергетиката е разработило механизъм за подпомагане и за специфични случаи, които не са обхванати от другите програми и потребителите не са получили компенсации за скъпия ток на свободния пазар от декември до март. Те ще вземат компенсациите си след март, но при тях всеки случай ще се проверява отделно.
Дали с тези компенсации ще се успокои ситуацията при бизнеса и общините, предстои да се види. Все пак има в резерв до 2 млрд. лв. още пари.