Оборотите на търговците на дребно не са се вдигнали заради празниците, а са паднали през декември
През последния месец на миналата година потреблението у нас се е свило, ако се съди по оборотите на търговците на дребно, чиито данни бяха публикувани от НСИ в четвъртък.
Обикновено в последния месец на годината тенденцията е обратната, защото календарът е пълен с празници, но през 2021 г. оборотите на търговците на храни, напитки и тютюневи изделия през декември са намалели с 1,4% в сравнение с ноември. Спрямо предходния декември има увеличение с 2,9% (виж инфографиката), което обаче
се дължи изцяло
на инфлацията,
а за този период тя е 7,8%.
Приходите от продажба на автомобилни горива през декември м.г. не са се увеличили спрямо предишния месец, независимо че поскъпването им продължи и тогава, т.е. на практика потреблението им се е свило.
На годишна база приходите от тези продажби се увеличават с 13,5%, но цените на самите горива скочиха с около 35%. Тоест, ако се извади поскъпването, излиза, че потреблението им е по-слабо.
При стоки като мебели, битова техника и различни предмети за домакинството и на месечна, и на годишна база има спад в оборотите, макар и малък. Това също е необичайно, защото
част от тези
стоки служат
и за подаръци
и обикновено оборотите от техните продажби се покачват в дните около Коледа и Нова година.
Онлайн търговията също отбелязва спад в последния месец на миналата година. Спрямо предишния месец - ноември, този спад е с 0,2%, но в сравнение с предходния декември е с 19%. Това обаче се случва на фона на непрекъснато нарастване на онлайн търговията още от първите месеци на пандемията.
При лекарствата, козметиката и продажбата на всички фармацевтични продукти се наблюдават 39% ръст в оборотите от продажбата им на годишна база, но на месечна база има спад от 2,9%.
Вчера статистиката разпространи и данни за износа до края на 2021 г., от които се вижда, че след кратък застой през 2020 г. той отново има ръст, и то сравнително голям - 21%. Страната ни е изнесла стоки и услуги на стойност 67,9 млрд. лв. Вносът е за 76,6 млрд. лв. и също е нараснал спрямо 2020 г. с 27,5%.