• Рафинерията в Бургас може да работи и с различен от руския нефт, казва председателят на Българската петролна и газова асоциация

- Има ли опасност да се появи дефицит на горива у нас заради започналата война в Украйна, г-н Терзиев?

- Дефицит няма, не виждам и причини за появата на такъв. Рафинерията в Бургас работи в нормален режим, няма намаление на доставките. Има и достатъчно запаси в данъчните складове.

- Какви са запасите у нас?

- Да напомня, че по закон частните оператори трябва да поддържат запаси за 60 дни напред, а държавата за още 30.

- Това означава ли, че дори и без нито един литър да бъде произведен, потреблението е гарантирано за три месеца?

- Да, може и така да се приеме. Със сигурност има количества, които да стигнат за поне два месеца, а може и повече.

- Има ли възможност да се увеличи вносът на горива, ако се наложи?

- Със сигурност има такава възможност, но въпросът е на каква цена. Защото пазарите на Балканите са по-скъпи, отколкото е българският. В съседните държави не могат да се намерят по-евтини горива. Но искам пак да кажа, че не виждам причини за недостиг в България.

И да отправя призив към потребителите да не се презапасяват. Защото при уреждане на конфликта в Украйна има голяма вероятност цените да тръгнат надолу. И тогава може да се окаже, че са загубили, купувайки скъпи горива, без да имат реална нужда от тях.

- Но петролът вече мина над 100 долара, това няма ли да се отрази на цените у нас?

- Със сигурност ще има отражение, но то ще се прояви през следващата седмица. Да, за съжаление, ще се наложи увеличение на цените на горивата. Но искам да подчертая, че от края на миналата година досега петролът поскъпна с 40%, а на дребно цените бяха вдигнати с не повече от 10 на сто.

- Каква е причината за това задържане?

- Никой няма интерес от високи цени на горивата - нито ние, нито рафинерията в Бургас. Поради това бе възприета политика на изчакване, за да има по-голяма предвидимост дали поскъпването на петрола е траен тренд. И едва тогава да има плавно поскъпване на горивата.

- А може ли в настоящата ситуация все пак да има шоково поскъпване?

- Единствената причина за шоково поскъпване може да е засилен износ на горива от България, защото цените навън са доста по-високи от тези у нас. Надявам се, че няма да има изкушени търговци, които да се опитат да спечелят от скъп износ, ако в Украйна се появи дефицит на горива. За това също би могло да се намери решение, като се ограничи износът. В рамките на ЕС това не е възможно да се направи, но би могло да се предприеме за трети страни.

- Ако се стигне до още по-тежки санкции срещу Русия, има ли възможност рафинерията в Бургас да работи с друг нефт?

- Рафинерията в Бургас бе модернизирана през последните години и има възможност инсталациите да се пренастроят за работи с различен нефт, не само с руски. Освен това “Лукойл Нефтохим Бургас” е българска компания и не би трябвало да е засегната от по-тежки санкции, особено ако те са финансови.

Ако се стигне до физическа забрана за търговия със стоки с произход от Русия или замразяване на активи, това също не би трябвало да засегне рафинерията.