Китай е създал общо 1,43 милиона 5G базови станции до края на 2021 г. на фона на усилията на страната за предоставяне на информационните и комуникационните технологии, се разглежда в доклада на Министерството на индустрията и информационните технологии, съобщава Радио Китай.

Цифрата представлява над 60 процента от общия брой на базовите станции в света, като на всеки 10 000 души в Китай се пада средно на 10, почти два пъти повече от края на 2020 г.

Миналата година инвестициите в Китай в изграждането на 5G мрежата достигнаха 184,9 милиарда юана (29 милиарда долара), което представлява 45,6 процента от капиталовложенията в дълготрайни активи на телекомуникационната индустрия.

В доклада на министерството се отбелязва още, че Китай ще постигне стабилен напредък към възможността за 5G услуги и гигабитови оптични мрежи през тази година.

Страната очаква броя на потребителите на 5G да надхвърли 560 милиона до 2023 г. а на всеки 10 000 души да има средно по 18 5G базови станции.

Китай постигна сериозен напредък във висококачественото развитие на информационната и комуникационната индустрия, заяви министър Сяо Яцин на брифинг в Пекин миналия понеделник. Според него, информационната индустрия има голям принос за социалното развитие на фона на сложната ситуация и разнообразните предизвикателства. „Китайската информационна и комуникационна индустрия постигна нов напредък във висококачественото си развитие.

Изграждането на нова инфраструктура придоби солидна основа, като вече работят повече от 1 425 000 базови станции за 5G мрежи, с 520 милиона свързани мобилни терминали. Всички местата за Зимните олимпийски игри в Пекин бяха покрити от 5G сигнал“, посочи министърът.

Приложенията за 5G бързо навлизане и в области като промишлено производство, енергетика и транспорт, разширявайки техните бизнес модели и начини, по които работят. Дигиталната икономика се развива енергично.

Приходите на телекомуникационната индустрия в Китай и индустрията за софтуер и ИТ услугите се увеличават съответно с 8 и 17,7 процента.