Заради пренаситеност на вътрешния пазар се очаква скоро външна емисия в търсене на 2 милиарда евро свеж финансов ресурс


Нов дълг чрез продажба на част от емисия на 3,6 годишни съкровищни бонове изтегли финансовото министерство, съобщиха от БНБ. При него бяха набрани поръчки със съвкупна номинална стойност 752, 3 млн. лв. Средната цена е 96,97 лв. на 100 лв. номинал, което означава годишна доходност от 1,12%.
Преди седмица, финансите пробваха пазара с дългосрочни книжа при нулева лихва. Тогава на инвеститорите бе предложен пакет от 10,6 годишни ценни книжа с лихвен процент от 1,5%, също за 500 млн. лв. Набраните оферти бяха под обема на отворената емисия - за 452,5 млн. лв., при средна цена 91,41 лв. на 100 лв. номинал, които финансовото министерство отказа.
Две са основните причини за отказа- пренаситен с книжа вътрешен пазар, довели до слаб интерес, и търсена от инвеститорите висока доходност. Постигнатата средна цена на подадените поръчки от 91,41 лв. на 100 лева номинал означаваше доходност от 2,43%.

За сравнение – последния аукцион за дългосрочни ценни книжа от края на миналата година постигнатата доходност бе 0,53%. Тя пък е важна не само защото увеличава лихвените плащания, а и защото 10 годишните книжа са бенчмарк за лихвите по конвергентната програма за присъединяването ни към еврото.
Войната в Украйна рязко повиши геополитическия риск, показател за което са спредовете на германските държавни облигации, които служат като ориентир при вземането на решения и за българските облигации. Едновременно с това българският пазар се оказва пренаситен с ценни книжа, а в добавка инвеститорите очакват повишение на лихвите в световен мащаб.
За да покрием планирания бюджетен дефицит за тази година, в бюджета държавата заложи 7,3 млрд. лв. дълг, с които да се рефинансира освен дефицита и плащанията по стар дълг.

В края на март бяха изплатени 1,275 млрд. евро дълг с настъпил падеж. Заради пренаситения с книжа вътрешен пазар, които позволяват на инвеститорите да търсят все по-висока доходност, очакванията са до няколко месеца да излезем и на външните пазари в търсенето на 1,5 - 2 млрд. евро свеж финансов ресурс.

Това бе обявено от финансовия министър Асен Василев още при подготовката на бюджета, чиято актуализация предстои през юни. Има предположения, че е възможна корекция в посока нагоре и на планирания нов дълг за тази година.