Изтече запис от срещата, на която Кирил Петков посочи вратата на част от присъстващи представители на бранша
Кабинетът видя в това търсене на конфликт, а бизнесът отвърна с искане за оставките на трима министри
Последните два дни от седмицата рязко качиха напрежението между превозвачите и правителството. То започна заради искането на бранша акцизите за горивата да се свалят с 50% и тол таксите да не важат за второкласните пътища. Заради отказ на Брюксел обаче кабинетът не може да пипа акциза, а за тол таксите не отстъпва.
В четвъртък бе насрочена среща между премиера и превозвачите, за да обсъдят мерки в помощ на бранша. Но вместо това се стигна до скандал, след като Кирил Петков посочил вратата на част от присъстващите заради реплика, че разводнявал темата на срещата с обяснения как всеки в държавата иска компенсации. Гневни, превозвачите обявиха протести, които ще продължат от 10 до 18 май, а накрая автобусите щели да спрат в цялата страна.
В петък - ден след скандала, напрежение се покачи още, след като се появи запис от въпросната среща.
От Министерския съвет реагираха, че тя е била работна и не се предполагало да бъде записвана без знанието на участниците. “Наличието на запис навежда на мисълта, че е търсен конфликт. Кабинетът категорично не търси конфликт. Доказателството е именно инициирането на поредици от разговори с бранша. За съжаление, на срещата диалог не беше намерен с част от представителите от сектора. Правителството благодари на тези, които останаха и имаха готовност да дискутират как най-добре да бъдат подпомогнати”, съобщиха от правителствената пресслужба.
Една от мерките, които кабинетът ще задейства през следващата седмица, е да поиска от ЕС да се премахне у нас акцизът за ток и газ.
Йордан Арабаджиев - изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи, каза, че записът не е изтекъл от тях. Допълни, че били поканени да чуят антикризисни мерки, а вместо това премиерът поискал да чуе техните искания, които вече били изложени.
Арабаджиев ги припомни - за 6 месеца премахване на биодобавката в горивата, 50% намаляване на акциза, компенсиране 100% на намаленията при пътуване за ученици, студенти, пенсионери, компенсации за автобусите на метан, да не се вдигат тол таксите и да не се разширява обхватът им. А от вчера бе добавено и ново искане - оставките на финансовия министър Асен Василев, на регионалния Гроздан Караджов и на транспортния Николай Събев.