Близо 1,9 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в модернизация и дигитализация на образованието, за свързването му с пазара на труда и за приобщаване на деца от уязвими групи към училище. Средствата са заложени в проекта на Програмата "Образование" 2021-2027 г., който беше одобрен от правителството, съобщи пресцентърът на МОН. От там уточняват, че програмата е основният инструмент за подкрепа на реформите в образователната система и ще има решаваща роля за преодоляване на последиците от COVID-19.
Планира се широко въвеждане на дигитално образователно съдържание, както и повишаване на компютърните умения на педагогическите специалисти, учениците и родителите. Ще се инвестира също за модернизиране на системата на професионалното образование и обучение. Програмата ще подкрепи развитието на академичния състав във висшите училища и научните организации. Една от целите е повишаване на интереса и подобряване на условията за докторски програми, свързани с потребностите на пазара на труда.
Ще се насърчава равният достъп на всички деца и ученици до качествено и приобщаващо образование, като акцентът се поставя върху уязвимите групи. Целта е все по-малко деца да отпадат от училище. Хора в неравностойно положение, oт уязвими общности и непедагогически персонал ще бъдат подкрепяни да следват във висши училища.
Одобрението на програмата позволява на нейния управляващ орган да я представи на Европейската комисия за официално разглеждане.