Комисията за защита на конкуренцията няма правомощия за ценово регулиране на горивата, нито за обявяване на справедливи цени. Това се казва в позиция на регулатора, по повод информация, че може да се намеси на пазара. От комисията уточняват, регулирането на цени е несъвместимо с осигуряването на защита на конкуренцията.
КЗК следяла постоянно пазара на горива и се произнасяла досега с множество решения. Неведнъж били установявани бариери пред свободната конкуренция, поради което са отправяни препоръки към компетентните органи за мерки, с които да се подобри конкурентната среда.
Относно установяването на картел и договаряне цени от КЗК посочват, че това не може да стане за няколко дни или седмици. И дават пример, че антитръстовите производства в други държави от ЕС са със средна продължителност от няколко години в зависимост от сложността на казуса.
В практиката си досега комисията установила, че цените на дребно на масовите горива са в пряка зависимост от тези на едро, на които продават търговците, а не се влияят единствено от котировките на петрола. Значение ивали и други фактори като валутни курсове, транспортни разходи, застраховки, динамично променящата се международна обстановка и други.
Повишение на цените на горивата имало и в останалите държави от Европейския съюз. В някои от тях имало временни мерки за преодоляване на този проблем, но те били предприети на правителствено ниво, а не от органите по конкуренция. Подобен пример били въведените за срок от няколко месеца по-нисък данък или акциз. КЗК приветствала обсъждането на подобни мерки с нея на експертно ниво.