ТЕЦ "Брикел" ще бъде уведомен, че ще бъде затворен до отстраняване на пропуските в дейността му. Това решение е взел днес Министерският съвет, съобщи премиерът в оставка Кирил Петков.

"Осъществихме изненадващи проверки в няколко български институции, след като многократно бяхме сигнализирали  за несъответствия в проверките и това, което видимо може да бъде установено на терен. Съвместно 2 регионални инспекции по околна среда и води, заедно с Изпълнителна агенция по околната среда, заедно с Инспекция по труда, с Националния център по опазването на общественото здраве и служба "Пожарна безопасност", както и в мое лично присъствие и в това на министър-председателя, с няколко контролни допълнителни начина за измерване на емисии, установихме фрапиращи нива на замърсяване, които идват от ТЕЦ "Брикел" и работа в несъответствие със законодателството. Инспекция по труда установи нарушения и ще издаде административно-наказателна мярка. "Пожарна безопасност" са установили повече от 15 нарушения, включително наличието на бензиностанция в рамките на комплекса, която е нерегламентирана и се намира на разстояния твърде близки до обекти. Сами може да си представите, че една авария в подобен комплекс, може да доведе до екологична авария", каза министърът на околната среда Борислав Сандов.

"Установихме, че има няколко сериозни нарушения на комплексното разрешително, както и системни нарушения, поради което ще наложим принудителна административна мярка - затваряне. Аз информирах премиера за няколко допълнителна аспекта, свързани със собствеността и начина на работа, с конфликта на интереси или потенциално опъване на чадър върху това предприятие. Имаме данни от модерни технологии, които могат да установят нарушения, включително термокамери, които могат да установят как работи това предприятие - с неорганизирани емисии", допълни министърът.

"Това предприятие е произвеждало по 1% от електроенергията, така че по никакъв начин не би могло да застраши енергийната сигурност, а в същото време то нанася много сериозни щети върху околната среда и човешкото здраве. То е и сред причините България да бъде осъдена", каза той.

"През годините на ТЕЦ-а са налагани десетки административни актове за нарушения, наказателни административни постановления, но това не спира предприятието да преустанови замърсяването", посочи вицепремиерът. Затова по думите му се налага сега да го затворим, за да защитим обществения интерес. Сандов каза, че поне няколко служители на Регионалната инспекция по околна среда в Стара Загора сега работят в ТЕЦ "Брикел", като например началникът на сектор "Екология" в ТЕЦ-а, който е бивш директор на Регионалната инспекция по околна среда и води.