През първата половина на 2022 г. международната обстановка се усложни още повече и стана по-напрегната, а неблагоприятните последици от множеството случаи на COVID-19 в Китай оказаха влияние върху националната икономика. Под ръководството на Централен комитет на Комунистическата партия на Китай (ЦК на КПК), начело със Си Дзинпин, в съответствие с изискванията за предотвратяване на епидемията, поддържане устойчивостта на икономиката и защита на развитието, правителството и народът работиха за реализирането на редица важни мерки като осигуряване на стабилен ръст, стимулиране на потреблението и обезпечаване на безпрепятственото функциониране на икономическите дейности. Бяха постигнати значителни успехи в предотвратяването на епидемията и създаването на надеждни бариери срещу разпространението на вируса, а икономиката се стабилизира и възстанови. Китайската икономика показа своята значителна устойчивост и ще продължи да дава своя принос за световния ръст.
1. Своевременно и ефективно прилагане на стратегии и мерки в макроикономически план, възстановяване на тенденцията към нарастване на икономиката
През месеците януари и февруари 2022 г. китайската икономика нарастваше стабилно, но от март започна да забавя своя ръст поради комбинираното влияние на множество фактори като засилване на глобалните сътресения и последиците от епидемията от COVID-19, и достигна най-ниската си точка през април. От месец май китайското правителство оптимизира макроикономическата регулация, предприе проактивни финансови мерки, разпредели нови квоти за емитирането на специални облигации и продължи със своята предпазлива парична политика, реализирайки серия от политики и мерки за стабилизиране на икономиката и насърчаване на потреблението. В резултат на всичко това през месец юни икономиката на Китай се върна към нормалния си ръст и възстанови тенденцията към нарастване.
През първата половина на годината бюджетните разходи надвишиха 12,89 трилиона юана, което представлява ръст от 5,9% в сравнение със същия период на миналата година. Гарантирани бяха средствата за ключови области, свързани с благосъстоянието на китайските граждани, а парично-кредитната политика бе оптимизирана, като стабилизирането на икономическия ръст зае по-видно място в нея. Държавата продължи да увеличава подкрепата си за реалната икономика с редица мерки като снижаване на съотношението на задължителните резерви лихвен процент на централната банка към депозитите и връщането на печалбата на централната банка към бюджета, насочвайки пазара на кредити към понижаване на лихвите, бяха приложени своевременно и редица инструменти на структурната парична политика.
Устоявайки на натиска, през първата половина на годината общите икономически показатели се стабилизираха и се възстановяват. Първо, китайската икономика функционира устойчиво и в разумен диапазон. Брутният вътрешен продукт на страната достигна 56,26 трилиона юана (8,68 трилиона долара) по постоянни цени, нараствайки с 2,5% в сравнение със същия период на миналата година. Второ, заетостта е като цяло стабилна. С постепенното възстановяване на икономическата активност се подобри и състоянието на пазара на труда, като нивото на безработица през първото полугодие в градовете, които следи статистиката, е било средно 5,7%. Трето, цените като цяло са стабилни. За периода януари-юни индексът на потребителските цени нарасна с 1,7%, а базовите цени, с изключение тези на храните и енергията, се увеличиха с 1% в сравнение със същия период на 2021 г. Индексите на цените на производител се покачиха със 7,7% и макар както преди да се намират на високо ниво, ръстът им намалява на месечна база.
2. Инвестициите и износът оказват очевидно стимулиращо въздействие по отношение на пазарното търсене, а потреблението на населението продължава да расте
От началото на годината китайското правителство се стреми да провежда ефективна координация между противоепидемичните мерки и социално-икономическото развитие и приложи пакет от политики и мерки за стабилизиране на икономиката, укрепи допълнително фундаменталната роля на потреблението за икономическото развитие и се съсредоточи върху стабилизиране на външната търговия, чуждите инвестиции и поддържането на социалната стабилност.
Първо, възстанови се промишленото производство, което беше започнало да се снижава от месец март и спадна с 2,9% през април. През май и юни то се възстанови, след като редица предприятия подновиха работа, и продължи да нараства. За първото шестмесечие добавената стойност на китайската промишленост се увеличи с 3,4% на годишна база.
Второ, наблюдава се устойчив ръст на инвестициите. Увеличението им през първата половина на годината бе относително стабилно и те станаха важна сила в подкрепа на икономиката. За периода януари-юни инвестициите в дълготрайни активи са нараснали с 6,1% на годишна база и благодарение на тях производството се е увеличило с 10,4%, а инфраструктурните капиталовложения - със 7,1%.
Трето, възстанови се ръстът на износа. През първата половина на годината китайският експорт показа по-добра от очакванията устойчивост. След резкия спад от април логистиката на външнотърговската дейност постепенно се подобри през месец май, външнотърговските предприятия подновиха работа и това се отрази в нарастването на износа на стоки. От януари до юни общият обем на китайския стокообмен с чужбина е бил на стойност 19,8 трилиона юана (2,92 трилиона долара ), или ръст от 9,4% на годишна база. От тях износът е бил за 11,14 трилиона юана (1,72 трилиона долара), което представлява увеличение от 13,2% в сравнение със същия период на 2021 г.
Четвърто, търсенето постепенно се възстановява. Поради влиянието на епидемията от COVID-19 общите продажби на потребителски стоки започнаха да спадат от март и за шестмесечието до юни те намаляха с 0,7% на годишна база. Със затихване на епидемията и поетапното възобновяване работата на бизнесите и пазара потребението започна да се оттласква от най-ниската си точка и да се стабилизира, а освобождаването на потиснатото търсене от всякакъв вид се ускори, особено на пазара за автомобили, като бе допълнително насърчено от текущи благоприятни политики.
Пето, редица основни показатели се върнаха на обичайните си нива. С възобновяването на работата и производството потиснатите производствени нужди на индустриалните предприятия бяха освободени, очакванията на бизнеса се подобриха, а основните икономически показатели на индустриалния и логистичния сектор се възстановиха. През юни индексът на мениджърските покупки се повиши до 50,2%; индексът на логистичната ефективност достигна 52,1% - с 2,8 процентни пункта в сравнение с предходния месец; обемът на експресните доставки за първото полугодие надвиши 50 милиарда пакета, или ръст от около 3,6% на годишна база, а оперативните доходи на сектора се очаква да бъдат близо до 500 милиарда юана, което е ръст от около 2,8% в сравнение с 2021 г.
3. В структурен план икономическите иновации продължиха да се развиват, а откритостта на високо ниво - да се разширява
От март влиянието на руско-украинския конфликт започна да се разпространява, повиши се инфлацията в глобален план, а икономическият ръст на света се забави, насложи се влиянието на новите варианти на щама омикрон и се изостриха пречките пред глобалната индустриална верига и веригата за доставки. На базата на стабилизиране постигнатото в продоволствената сигурност и обезпечаване стабилността на пазарните цени на храните Китай продължава по пътя на висококачественото развитие, създава нови конкурентни предимства и акумулира нови импулси за развитие, за да преодолее по-сериозните неблагоприятни ефекти на усложняващата се вътрешна и външна среда.
Първо, продължава основаното на иновации развитие, а високотехнологичните сектори ускоряват своя ръст. През първото полугодие добавената стойност на високотехнологичните индустрии се повиши с 9,6% на годишна база, значително по-високо от ръста от 3,4% на индустриите над определен размер, а добавената стойност на услугите, свързани с предаване на информация, програмно обезпечаване и информационни технологии се повиши с 9,2%. Инвестициите във високотехнологично производство нараснаха с 23,8% и неговата водеща роля в индустрията значително се повиши, превръщайки се в светло петно в икономическото развитие.
Второ, ускорява се модернизацията на промишлеността и се увеличават двигателите на развитието. През първата половина на годината традиционните отрасли продължиха да преминават към дигитализация, информатизация и “интелигентност”, задълбочи се интеграцията на дигиталните технологии и производството, ускори се проникването на модела “5G + индустриален интернет” в ключови промишлени отрасли и екологичната трансформация на традиционни сектори. Голямо количество нови “зелени” и нисковъглеродни технологии се превръщат в мощна движеща сила за насърчаване преобразуването на традиционни отрасли на промишлеността в "зелени" и нисковъглеродни. Бързият ръст на нови продукти в сферата на автомобилите с нови енергии и фотоволтаиците стана мощен стимул за "зелена" модернизация на традиционната промишленост.
Трето, Китай продължава да разширява отварянето си към света и да допринася за развитието на глобалната икономика. Страната ни следва модела на двойна циркулация, съчетаваща вътрешния и външния икономически цикъл, продължава да задълбочава реформата, насочена към опростяване на административните процедури, предаване на пълномощия на по-долните управленски звена и оптимизиране на услугата и е ангажиран със създаването на пазарно ориентирана, основана на закона и интернационализирана бизнес среда, либерализирайки по-нататък пазарния достъп, защитавайки стриктно правата на интелектуална собственост и гарантирайки, че предприятията с чужди инвестиции ще бъдат третирани еднакво с местните и в съответствие със закона. Външната търговия и чуждите инвестиции се стабилизираха, реално използваните външни капитали нараснаха с 25,6% на годишна база, а преките чуждестранни инвестиции във всички сектори се увеличиха с 5,6%, което даде позитивен принос за стабилизиране на глобалната индустриална верига и веригата за доставки и способства за устойчивото възстановяване на световната икономика.
4. От гледна точка на икономическите перспективи различните мерки започнаха да дават резултат и тенденцията към нарастване на стопанството ще се запази през втората половина на годината
Китайската икономика е устойчива и разполага с голям потенциал, а основите за дългосрочното и подобряване остават солидни. През второто тримесечие тя преодоля негативното въздействие на неочаквани фактори и постигна положителен ръст. След като започне да се проявява ефектът на политиките и мерките за стабилизиране на растежа, икономическата дейност ще се подобри още повече.
Първо, икономиката на голяма държава като Китай е устойчива. Мащабът на нашата икономика е значителен и дългосрочното натрупване на солидна материална база и огромният размер на пазара показват своите очевидни предимства.
Второ, съществува потенциал за възстановяване на търсенето. Устойчивите инвестиции продължават да нарастват, ускорени бяха емитирането и използването на специални облигации, реализацията на мащабни проекти и инвестициите в инфраструктура. Физическото потребление постепенно се възстанови и тази тенденция ще продължи с по-нататъшното прилагане на мерки в негова подкрепа.
Трето, оказва се подкрепа за възстановяване на производството. С ускореното възобновяване на работата на предприятията постепенно ще бъдат премахнати препятствията по индустриалната верига и веригата за доставки и движещата роля на ключови отрасли като автомобилостроене и електроника ще бъде усилена, а логистиката и транспортът постепенно ще започнат да функционират по-оптимално, което ще помогне за по-нататъшното възстановяване на производството.
Четвърто, иновациите и развитието набират сила. В епидемични условия традиционните индустрии ускориха своето цифровизиране, свързаност и трансформацията им в интелигентни, а новата движеща сила на новите промишлени отрасли продължи да поддържа стабилен и бърз ръст.
Пето, гарантирана е макроикономическата политика. На следващ етап ефектът от такива мерки като широкомащабни данъчни облекчения, емитирането и използването на специални облигации и по-голяма финансова подкрепа за реалната икономика ще продължат да се прилагат, помагайки за насърчаване на устойчивото икономическо възстановяване и развитие.
Гледайки в бъдещето, Китай ще работи с останалите страни по света, ще бъде открит и иновативен, ще се развива прагматично и ще работи за насърчаване на глобалното икономическо възстановяване и изграждане на общност на споделена съдба за човечеството!