С мениджмънта на компанията обмисляме нови продукти, които да помогнат за оздравяването ѝ, каза бизнесменът

“Много съм доволен, че приключи сделката за “Булсатком”. Тя се проточи доста във времето. Нямам намерение да правя промени в мениджмънта. Сега се събираме с екипа, за да обмисляме нови продукти и други действия за оздравяване на компанията”

Така пред “24 часа” бизнесменът Спас Русев коментира сделката за продажбата на оператора, която най-накрая беше финализирана.

Русев бе избран за купувач още преди година, но основателят на компанията и неин миноритарен акционер Пламен Генчев я оспори и това забави финалното решение.

Сделката бе очаквана от доста време, тъй като от години операторът изпитва трудности с изплащането на дълговете си, които са в размер на над 120 млн. лв. По тази причина кредиторите поеха контрола над компанията и започнаха нейното финансово оздравяване. Преди две години и половина беше назначен нов мениджмънт, воден от изпълнителния директор Станислав Георгиев, чиято основна цел беше да възстанови оперативно компанията и

да спре изтичането на абонати, като добавят нови услуги

и наблегнат на преминаване към IPTV телевизия.

С оздравяването акционерите имаха за цел да могат да излязат от инвестицията си след време. Инвеститори в британското Bulsatcom UK Holdco, което е шапка на едноличния собственик на оператора Bulsatcom Investment Limited, са фондовете BlackRock и Blantyre Capital, Integral, както и Българската банка за развитие (ББР), Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР) и Пламен Генчев.

Предполага се, че цената на сделката е около 125 млн. евро. Тя ще се случи чрез фирмата на Русев “Вива корпорейт България”. Тепърва обаче предстои по нея да се произнесе и Комисията за защита на конкуренцията. Досега пречка за нейното одобрение бе, че Спас Русев бе собственик на оператора “Виваком”. Той купи компанията през 2015 г. за 330 млн. евро, а четири години по-късно я продаде близо четири пъти по-скъпо на “Юнайтед груп”. Русев обаче остана в надзора на “Виваком” до началото на този септември.

Основен опонент за придобиването на “Булсатком” беше чешкият инвестиционен фонд PPF, който вече успя да купи Би Ти Ви и “Йетел България” (тогава “Теленор”).

Бизнесменът има афинитет към инвестициите в телекомуникационния бизнес

- през 2019 г. започна преговори с “Дойче Телеком” за придобиване на всичките дружества на компанията на Балканите. Така се очаква скоро Русев да придобие румънския оператор Т mobile. Преди две години пък той инвестира и в албанския телеком ONE - оздрави го, а след това излезе успешно от него. Спас Русев е основател на “Телелинк”.

Към края на 2021 г. “Булсатком” има 648 хил. абонати и 170 хил. интернет потребители. За 2021 г. приходите на компанията достигнаха 161 млн. лв. при загуба от 22 млн. лв.