Нидерландия излиза от Енергийната харта, 30-годишен договор, който според Амстердам пречи на амбициите му в областта на климата, тъй като защитава твърде много изкопаемите горива. Това съобщи днес нидерландското министерство на климата и енергийната политика, цитирано от Франс прес.
ЕС успя през юни да издейства поправки в не толкова известния Договор за енергийната харта, но компромисът бе определен като недостатъчен от неправителствените организации и те приканиха страните да се изтеглят.
Нидерландският министър на климата и енергийната политика Роб Йеттен смята, че макар и с поправки договорът "не съответства на Парижкото споразумение за климата", обяви министерството му пред АФП.
"По тази причина Нидерландия, за предпочитане и целия ЕС, ще излезе от Договора за енергийната харта", потвърди Йеттен, уточнявайки, че официалната дата, когато това ще се случи, предстои да бъде определена.
Договорът е бил подписан през 1994 г. след края на Студената война, за да предостави гаранции на инвеститорите в страните от Източна Европа и бившия СССР.
Обединявайки ЕС и 52 страни (от Европа, Централна Азия, както и Турция, и Австралия), договорът позволява на компаниите да претендират пред частен арбитражен съд за компенсации от страна, чиито решения влияят на доходността на инвестициите й , дори когато става дума за проклиматични политики.
Сблъсквайки се с редица спорове, европейците полагат усилия да модернизират текста от 2020 г. След тежки преговори те постигнаха през юни в Брюксел принципно споразумение за компромис от подписалите го страни, което трябва да бъде потвърдено през ноември с официално единодушно гласуване.
Русия се изтегли от договора през 2009 година, последвана от Италия през 2015 г.