Министрите на енергетиката на страните от ЕС заседаваха днес в Люксембург без да приемат конкретни решения за справяне с енергийната криза. Засега сред държавите има съгласие за общото закупуване на газ, остават дебатите за така наречения ценови коридор на газа.

Днес обаче беше прието друго решение, което засяга и България - енергийната ефективност на сградите. Днес министрите от страните членки се разбраха, че до 2030 г. всички нови сгради трябва да бъдат енергоефективни, да не отделят никакви вредни емисии, а до 2050 г. целият сграден фонд в Съюза да не отделя вредни емисии. Задача, която е непосилна за България, коментира служебният министър на енергетиката Росен Христов.

"Ние обсъждаме целите, т.е нивото на енергийна ефективност към тези дати. Но това, което ние предлагаме да постигнем към 2030 година. Нидерландците казаха, че вече са го постигнали, тоест, те де факто казаха: "Ние до 2030 година няма какво да правим", но това, което аз отговорих е, че няма причина държавите, които са по-напред да продължат да преизпълняват целите. Важно е целите да бъдат реалистични, защото ако ние поставим нереалистични цели, никой няма да ги изпълнява, защото ще знае, че това е неизпълнимо. Това има обратен ефект. Много е хубаво сградите да бъдат енергийно ефективни. Ние в България далеч не сме използвали този потенциал както за новото строителство, така и за старите сгради", каза той.

Очаква се енергийните министри отново да заседават извънредно през ноември за цените на газа.