Документът не е официален и не е разглеждан от управителния съвет на банката

Работен доклад на БНБ, за който е посочено, че няма сила на официален документ, вкара в голямо притеснение в сряда част от депутатите, че България ще обеднее и може да плаща чужди дългове, ако приеме еврото.

От централната банка посочвали, че страната ни не е готова за влизане в еврозоната, че ще има увеличение на инфлацията, че БНБ може да плаща за загуби на други централни банки, обясняваха в кулоарите на парламента от “Възраждане” и БСП.

Докладът на БНБ всъщност се оказа част от подготвян анализ от Координационния съвет по въвеждане на еврото. Другата част от него се прави от Министерството на финансите. На този на БНБ изрично е написано следното: Работен вариант към 25 октомври 2022 г. Поради продължаваща работа по текста, още не е утвърден от работна група “макроикономически анализи и публични финанси” в рамките на Координационния съвет за въвеждане на еврото, съответно не е разглеждан в Управителния съвет на БНБ.

Това обаче не попречи на Деян Николов от “Възраждане” да обяви, че от БНБ са посочили проблеми, свързани с еврото. Единият е, че еврозоната е на три скорости и България няма да е пълноправен член.

Валутният борд гарантира бюджетната дисциплина, а когато падне, правителството щяло да има възможност да взима много повече кредити. Според Николов така можело да тръгнем спокойно по гръцкия сценарий. Освен това приемането на еврото щяло да вдигне инфлацията. От “Възраждане” цитират страница от доклада, че търговци може да закръглят нагоре цени, които завършват с цифрата 9.

Допълнителна инфлация щяла да дойде и от намаляването с 10 пъти на задължителните минимални резерви за банките. Лихвите по кредитите почти нямало да се променят.

От “Възраждане” не изключват възможността да подкрепят правителство, което да проведе референдум за влизането на България в еврозоната.

И според БСП страната ни не е готова да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г., заяви Румен Гечев. Според него от БНБ пратили на депутатите някакъв пасквил, в който не е ясно кой го е писал, каква отговорност носи, няма подпис, няма печати, не е ясно кои са тези експерти и не се дава отговор на въпросите, които поставихме.

Според Гечев проблем има и с управлението на валутния резерв на БНБ, защото равностойността на 500 млн. евро трябва да се внесе в резервите на ЕЦБ. Това ще рече, че ние по съответния курс трябва да предоставим долари или злато от резервите на БНБ, посочи Гечев.

Вторият огромен риск, който щяло да срещне България, бил с изплащането на държавни заеми, направени от други страни-членки на еврозоната. Така можело заедно с другите страни членки да изплащаме и покриваме рисковете по държавния дълг на други страни, обясни Гечев.