Започнатите сгради с апартаменти са с почти 15% ръст за една година
30-процентният спад на обществените поръчки за изграждане на големи инфраструктурни обекти тази година и намалялата дейност в тази област се компенсират от строежа на жилищни и офисни сгради. Това показват данните на НСИ за издадените разрешителни и започнатото строителство през третото тримесечие.
За месеците от юли до септември местните власти у нас са издали разрешителни за строеж на 2159 жилищни сгради, което е със 17% над броя им за същия период на миналата година. Броят на жилищата в тях е дори с 65,7% повече спрямо година по-рано , а разгърнатата им застроена площ е с 55,5% по-голяма.
Най-голям брой разрешителни са издадени в най-големите градове. Начело е столицата, следвана от Пловдив, Бургас, Варна, Благоевград, Перник, Стара Загора и др.
По принцип издадените разрешителни невинаги означават и започнало строителство, защото специално при жилищните сгради валидността на документа е 10 години и понякога първата копка може да се забави доста.
Това обаче не се е случило тази, показват данните. Започналото строителство на нови жилищни сгради също се увеличава през третото тримесечие, само че с 14,9% спрямо година по-рано, а броят на жилищата в тези сгради е с 35,2% повече.
През третото тримесечие нарастват и броят на издадените разрешителни, и започнатият строеж на административни сгради. Това невинаги означава офис сгради, може да става дума и за самостоятелни търговски обекти или частни сгради, които не са нито жилищни, нито служат за производствени цели.
Издадените разрешителни за строеж на такива сгради през третото тримесечие нарастват с 55,6%, а площта им е 8 пъти по-голяма в сравнение с година по-рано. За отбелязване е обаче, че сравнението се прави от много ниска база, защото специално при строежа на офиси от пандемията насам има силен спад.
Строежът на тези сгради обаче се забавя повече, отколкото при жилищните, и на практика през третото тримесечие е започнал строежът само на 11 административни сгради в цялата страна, колкото е бил и през същото тримесечие на миналата година. При това площта на тези започнати сгради е с близо 56% по-малка спрямо година по-рано.
Въпреки оптимистичните като цяло данни за жилищното строителство секторът на строителството търпи сериозен спад тази година, тъй като данните за първото полугодие показаха, че обемите, които в предходните години стигаха до 23 млрд. лв. за цялата година, сега са само около 6,6 млрд. лв. за периода от януари до края на юни, т.е. почти два пъти по-малки.
Това се получава, защото строежите с публични пари, които се правят след процедури с обществени поръчки, спаднаха сериозно, а тяхната стойност многократно надвишава тази на строежите, финансирани по частен път. А стойността на обществените поръчки за първото полугодие е с 48% по-ниска спрямо година по-рано.
Едната причина за това е, че годината е гранична по отношение на европейския програми - програмният период 2014 - 2020 г. приключи неотдавна, и проектите, изпълнявани по неговите оперативни програми, само се довършват и отчитат. Новите - за периода 2021 - 2027 г., все още не са стартирали напълно, защото оперативните програми, а и планът за възстановяване бяха одобрени с известно закъснение.
Едновременно с това строителите в момента търпят последиците от рязкото поскъпване на строителните материали в края на миналата година, което се засили още повече след началото на войната в Украйна.