33% данък върху свръхпечалбите си да плащат нефтените компании. Това приеха на второ четене депутатите с промени в Закона за корпоративно подоходно облагане с 179 гласа "за". 

Мярката е временна и се въвежда според европейска директива. Тя е насочена към подпомагане на най-уязвимите групи, засегнати от високите цени на горивата.

Така се въвежда т. нар. "солидарна вноска" от дружествата, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, начело с "Лукойл Нефтохим".

Парите ще влизат във фонда за енергийна сигурност до 30 юни, но могат да се правят и аваносови вноски. По данни на Финансовото министерство мярката ще обхване 32 дружества, но половината от тях не са обявили такива печалби и допълнителното облагане няма да ги засегне. Само от "Лукойл Нефтохим", правителството очаква да вземе над 70 млн. лв. след облагането. 

По време на бюджената комисия преди една седмица, не беше прието предложението на Петър Чобанов от ДПС АЕЦ "Козлодуй" да внася приходите си над 180 лв. за мегаватчас, въглищните централи да го правят при 350 лв., същият размер се предлагаше и за ВЕИ централите без дългосрочни договори.

Все пак бе направена редакционна поправка за въглищните централи, така че вноски да правят всички, а не само за тези, които работят с лигнитни въглища. 

Битовите потребители няма да получат преки компенсации, помощта за тях ще е през субсидираните цени на регулирания пазар. Записът в закона е такъв, за да има основание с част от вноските от същия фонд, а не от бюджета, да се държат по-ниски цените на регулирания пазар.

Предложението на Петър Чобанов от ДПС и частните производители на ток да се облагат, не бе прието отново, след като вече веднъж беше подложено на гласуване в бюджетната комисия.