Ще има ли арбитраж с "Газпром" през януари. Твърдения по темата, изразени от Николай Павлов, разбуниха духовете сред експертите и политиците.
Според енергийния експерт Констанца Рангелова действията на служебното правителство са били много важни, защото на всекидневна база са били номинирани количества. "Шансове за арбитраж има, но не се знае дали ще е 1 млрд. Съмнявам се газът, който е трябвало да купим, да е на толкова голяма стойност. Не е нужно да се изпада в паника. Имаме подобен случай - "Газпром" и финландска компания. И двете страни са обявили частична победа и се връщат към преговорите. "Газом" обаче е била задължена да плати 300 млн. на "Газпром" заради клаузата "вземи или плати", разкри тя.
По думите ѝ ние сме в сходна позиция - "Газпром" обявява форсмажор и задължението за плащане в рубли. "Има сходства, но действията на двете правителства са различни. Германската компания "Унипер" вече е завела дело срещу "Газпром" за спиране на доставките. Трябва да се вземе пример от тях и в такова дело да се включат "Булгаргаз" и полските колеги за ответно дело", подчерта Рангелова.
Юлиян Попов от своя страна смята, че думите на Павлов са по-скоро личностно говорене и предупреждение от човек, обвинен в нещо, отвръща на удара. "Не смятам, че сме под риск. Друг е въпросът договорите дали са спазвани по най-добрия начин. "Газпром" може да намери пролуки, разполага с голяма юридическа мощ. Затова е много важно да се защитим предварително - да имаме юридически анализ и да мобилизираме ЕС да се заведе дело срещу "Газпром" за манипулация на пазара и за спиране на доставките", коментира той. И допълни, че не сме готови да влезем в такъв съдебен процес, а следва да се иниицира групов иск срещу "Газпром".
Мнението му е, че дерогацията предотвратява криза на вътрешния пазар. И призова за цялостен одит на "Лукойл".