Nexo не е българска компания, затова НАП не може да я ревизира, каза пред депутатите от бюджетна комисия шефът на приходната агенция Борис Михайлов

Сметната палата проверява размера на даренията, които физически лица предоставят на политически партии, но няма нито правомощия, нито механизми да разследва кой от тях каква длъжност заема и чий служител е.
Това заяви пред бюджетната комисия председателят на Сметната палата Цветан Цветков. Той , и изпълнителния директор на НАП Борис Михайлов бяха изслушани от депутатите на тема: "Даренията за политически партии във връзка с актуалната публична информация".
"Ние не изследваме източника на доходи на лицето, няма как да знаем кой е работодателят му, къде работи и какви доходи получава“, обясни Цветков. Ако се разширят правомощията ни, това би могло да се извършва, но към този момент нямаме такива анализи, заключи той.
„Nexo не е българска компания, а е регистрирана в Конфедерация Швейцария, като по този начин НАП няма как да направи ревизия на въпросната фирма“. Това пък заяви пред депутатите шефът на приходната агенция Борис Михайлов.
"За предизборната кампания на парламентарните избори на 2 октомври размерът на публичните дарения е над 1,79 млн. лева, а броят на дарителите е 338. Понеже се поставя тук конкретно въпросът - коалицията "Демократична България - Обединение" е получила дарения от 31-ма.
Сметната палата е установила 68 несъответствия в доходите на дарителите на партиите. При изборите през април и юли 2021 година са установени 11 несъответствия, а при вота през ноември те са достигнали до 57. Отчети предоставили всички участници в избори, а одитите били извърешни в срок. Разминаванията съответно са били представени на вниманието на правоохранителните органи.
"В рамките на този одит задължително проверяваме съответствието между размера на направеното дарение и размера на получените доходи от това лице. За целта изискваме справка от НАП и от НОИ. Ако установим несъответствие на размера на дарението, обявяваме на нашата интернет страница", добави Цветков
В хода на дискусията, всички депутати от различните партии бяха единодушни, че се налагат промени в законодателството, така че даренията за партиите да станат още по-прозрачни, а също и с тях да не може да се извършва друга дейност, освен да се подготвят за избори.