Едно от най-адекватните решения в селското стопанство е окрупняването на производствата и обединяването

Една от основните причини за високите цени на родните зеленчуци се корени в липсата на организирано българско производство. През зимата почти изцяло разчитаме на внос от чужбина и това в последните дни доказа, че освен че е скъпо, е и доста несигурно. Когато Турция обяви, че налага забрана за износ на домати, шоково се оказахме в хипотеза на абсолютен дефицит. Целият търговски сектор си отдъхна в момента, в който ден по-късно забраната беше вдигната.

И все пак - какви са поуките от тази случка? Едно от най-адекватните решения в селското стопанство е окрупняването на производствата и обединението на производителите на плодове и зеленчуци в кооперации. Успешни примери в тази посока идват както от Германия и Франция, така и от Швейцария. А както знаем, тези държави не са за подценяване.

Обединени в кооперация, те ще имат възможност да произвеждат и предлагат по-големи количества от дадена стока на по-конкурентна цена заради намалените производствени и логистични разходи. Сдруженията са шанс за по-добра реализация на произведените продукти, което трудно може да бъде постигнато от индивидуален производител.

Освен това организацията на производителите ще гарантира, че продукцията ще отговаря на нуждите на пазара. Кооперативите ще повишат и качеството на зеленчуците, като насърчават използването на съвременни производствени технологии.

За голяма част от малките самостоятелни производители е трудно да отговарят на всички стандарти за качество, които веригите изискват от тях. Сдруженията на производители на плодове и зеленчуци подобряват пазарните позиции на фермерите. В цяла Европа

големите търговци преговарят по-лесно, по-бързо и по-ефективно с кооперации,

които от своя страна гарантират целогодишна продукция - с еднакво качество.

Например през тази година “Кауфланд България” планира да изкупи български плодове и зеленчуци за над 77 млн. лв., с което родната продукция в магазините от веригата ще се увеличи с 30%. По думите на изпълнителния директор на компанията Иван Чернев, ако в България има кооперативи, това ще улесни преговорите, ще подобри условията за производителите и ще намали крайната цена за клиентите. Освен всичко останало - това ще повиши качеството на продукцията и ще гарантира български плодове и зеленчуци целогодишно. “Със сигурност ще направи българския пазар по-независим и продукциите - по-изгодни”, кoментира още Чернев.

За да гарантира качеството на родната продукция, с която снабдява магазинната си мрежа, от 2019 г. “Кауфланд”

стартира програма с договори за предварително изкупуване на плодове и зеленчуци

През 2022 г. веригата има сключени договори с 25 земеделски производители от цялата страна, включени са над 65 вида пресни плодове и зеленчуци.

Плaнoвeтe са през тази година броят им да бъде удвоен, а в търсене на повече партньори, с които да реализира още повече количества български плодове и зеленчуци, компанията основава първата по рода си “АгроАкадемия” за български земеделски производители. В края на март ще има обучителен форум в централния склад на компанията в с. Стряма.

Там участниците ще могат напълно безплатно да получат задълбочена информация за тенденциите в ритейл сектора, практики и изисквания на бизнеса с бързооборотни стоки, възможности за договорно изкупуване на продукцията, както и какви са критериите за реализацията ѝ в хипермаркетите на веригата. Земеделците, желаещи да се включат, могат да кандидатстват на сайта на компанията.