Заемите на британския публичен сектор са нараснали рязко през февруари, надскачайки значително прогнозите, в резултат на разходите, свързани с правителствените схеми за енергийна подкрепа на домакинствата и бизнеса, съобщи "Файненшъл таймс", позовавайки се на данни на Службата за национална статистика(ONS).
Нетните заеми в публичния сектор са достигнали 16,7 милиарда бр. лири (11,9 милиарда щ. долара) през февруари. Това е с 9,7 милиарда бр. лири повече от дълговите средства през февруари 2022 г. и над прогнозираните от икономисти 11,4 милиарда бр. лири. Това е представлява най-високото ниво на публичен дълг, което страната отчита, откакто има сравними данни през 1993 г., като до голяма степен се е дължало на разходите за инициативи за енергийна подкрепа.
През финансовата 2022 година, до февруари публичният сектор е заел средства в размер на 132,2 милиарда бр. лири, или с 15,5 милиарда бр. лири повече в сравнение със същия период година по-рано, допълва ДПА.
Данните показват още, че дължимите лихви по дълга на централното правителство са намалели с 1,3 милиарда бр. лири, достигайки 6,9 милиарда бр. лири през февруари. От 6,9 милиарда бр. лири, дължими под формата на лихви през февруари.
Според най-новата прогноза на Службата за бюджетна отговорност, публичният сектор може да заеме допълнителни 20,2 милиарда бр. лири през март 2023 г.
В края на февруари нетният дълг на публичния сектор на Великобритания е възлизал на общо 2,507 трилиона бр. лири, което отговаря на около 99,2 на сто от брутния вътрешен продукт на страната, предаде БТА.