Фискалният резерв на държавата намалява. Само от намалени ставки за 2023 г., от всичките промени има загуба от 1,4 млн. лв. , обясни финансовият министър Росица Велкова по време на изслушването си в парламента.
Тя е в НС по искане на БСП, за да обясни как върви изпълнението на бюджетните приходи и разходи и какво е състоянието на фискалния резерв.
В началото на годината фискалният резерв е бил 11,9 млрд. лв., от които 10,8 млрд. лв. в сметки на БНБ. Към 10 май фискалният резерв намалява до около 10,3 млрд. лв., а в сметки на БНБ - до 9,6 млрд, посочи Велкова.
"С експертите от Министерството на финансите, и след разработването на Закона за бюджета, максимално сме напрегнали приходната част в частта данъчно - осигурителни приходи. Не считам, че има повече резерви да постигнем по-високи приходи от тези, които сме разчели в проектозакона за бюджет 2023 г.", обясни министърът на финансите.
При Данъци върху доходите на физическите лица, загубата е около 442 млн. лв., около 500 млн. лв. са всички намалени ставки на ДДС, като разликата до тази сума е в акцизите, добави Велкова.
Според нея, спада на цените от вноса, влияят негативно върху прихода от ДДС. Намаляват цените на природния газ, на горивата и на тока. Това рефлектира спрямо постъпленията, които идват от ДДС. Приходите в бюджета от тях са със 143 млн. лева по-малко.
Относно капиталовите разходи, най-голям натиск върху тях през тази година, произтичал от това, че 2023 г. е последната, по която ще има разплащания по стария програмен период 2014 г. - 2020 г. Паралелно стартира и новият с период 2021 г. - 2027 г., изпълнява се и плана за възстановяване, посочи Велкова.
За да може да усвоим всички средства по старият програмен период, средствата които остават за разплащане са около 4,1 млрд лв., посочи още тя.
"Правим всичко възможно за преструктуриране по програми, което се прави винаги при приключване на програмен период, за да могат да бъдат усвоени на 100%, защото иначе ще възстановим европейски средства, които не можем да усвоим след това", коментира министърът.
Тя добави, че за първите 3 месеца на 2023 г., разплащането на европейски средства върви относително слабо, но вече се забелязва разплащане по новият програмен период и по плана за възстановяване.
Направили сме вътрешна реорганизация в министерството, за да може да се осъществява по-ускорено предварителния контрол на разходите за ПВУ, за да могат по-бързо да се разплащат тези разходи, посочи Велкова.
На въпрос от ПГ на "ГЕРБ", ще се задълбочи ли дефицита през следващите месеци, Велкова обясни, че зависи какво ще се случи с бюджета.
"Удължителният закон за бюджета действа до 10 юни, ако дотогава няма приет бюджет или не бъде удължен, от 11 юни трябва да следваме нулево салдо. Трябва да се задържи рязко финансирането на системите и да се финансират по приоритети, за да може в следващите месеци да се постигне нулево салдо", отговори финансовият министър.
1,097 млрд. лв. е дефицитът през април. Той се натрупва, защото разходите бяха увеличавани през целият период на годината . Първите три месеца на миналата година сме били с разходи в заплащане, в социални плащания на ниво 2021 г., а през 2022 са поетапно увеличавани. През януари, съгласно удължителният закон, те се изплащат в размера, който са достигнали през месец декември, което води до формиране на дефицит, обясни тя и добави, че приходите не могат да наваксат това увеличение в разходите.