Цената на оборудването не може да пада под 1,2 млрд. лв.
2 месеца ще има енергийният министър Румен Радев да преговаря с украинския си колега за продажбата на реакторите за АЕЦ “Белене” на Украйна. Това решиха депутатите от енергийната комисия в сряда.
Предложението за сделката бе внесено във вторник от депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Подписите си са сложили Делян Добрев, Теменужка Петкова, Жечо Станков и Росица Кирова от ГЕРБ-СДС, Рамадан Аталай от ДПС, както и Кирил Петков и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. Подкрепа на заседанието на комисията в сряда дойде и от ИТН.
Темата скорострелно влезе в дневния ред, а в четвъртък се очаква тя да се гледа и в пленарна зала. Първоначално срокът беше 30 дни, но по предложение на шефа на енергийната комисия Делян Добрев той беше удължен на 60.
Заради това, че през август сроковете за парламента не текат, на практика времето се удължава на 3 месеца, обясни Добрев. Радев обаче периодично трябва да информира народните представители как вървят разговорите.
Ще преговаряме да продадем ново и качествено оборудване, отговарящо на всички изисквания, старото е продадено през 2007-а, посочи бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова.
Според Добрев, ако сега не продадем оборудването, то ще бъде предадено за скрап след години, понеже Украйна била единственият потенциален купувач. Цената ще се договаря, но не може да бъде по-ниска от тази, която България е платила за въпросното оборудване - почти 1,2 млрд. лева. Украйна има почти напълно изградени два блока, на които им липсва само оборудването с дълъг цикъл на производство, което ние имаме, посочи Добрев. Според него ситуацията била печеливша и за двете страни.
Финансовото министерство не може да вземе нито стотинка от тази продажба, защото с тези средства НЕК трябва да върне заема си към БЕХ, коментира Теменужка Петкова в сряда.
Сделката с Украйна обаче не бе подкрепена от “Възраждане” и БСП. Според хората от партията на Костадин Костадинов решението може да се окаже грешно заради липса на енергийна стратегия. Искат и оценка на въздействието по отношение на финансите и развитието на ядрената ни енергетика.
Какво да се прави с двата реактора за АЕЦ “Белене”, е въпрос, който занимава експерти в енергетиката, откакто е започнала войната в Украйна.
Още при служебния енергиен министър Росен Христов украинският му колега е проявил интерес към българските реактори. Христов каза пред “24 часа”, че
интересът бил само за един реактор
А преди да се тръгне към продажба на оборудването, бившият министър препоръчва да се подпише договор с френския гигант ЕDF за предпроектно проучване за АЕЦ “Белене” и да се изготви анализ какво да се прави с оборудването. Това щяло да даде основа за преговори при евентуална продажба и яснота кое колко струва.
И бившият зам.-министър Еленко Божков потвърди, че е имало заявени намерения от украинците за покупка на оборудването. Според него дори, да бъдат продадени реакторите, това не слага край на проекта “Белене”. Той споменава възможността там да бъде изградена централа с френския реактори ЕPR 1200. Валентин Николов - бивш шеф на АЕЦ “Козлодуй” и на БЕХ, както и ексдепутат от ГЕРБ, първи пусна новината за възможната продажба, още преди това проекторешение, внесено от депутатите. Пред “24 часа” той поясни, че
посредник между българската страна и украинците била американската “Уестингхаус”,
която има ангажименти за изграждане на системите за сигурност в АЕЦ “Кхмелницка”, както и на друго оборудване. Според него украинци са идвали да огледат оборудването. Това обаче не беше потвърдено от Росен Христов и според него, за да преценят какво им е нужно, трябвало поне месец да го изследват.
Богомил Манчев - председател на “Булатом”, коментира, че нашето оборудване, което е от трето поколение, не е съвместимо с украинските блокове. Конструкцията била като на пети и шести блок на АЕЦ “Козлодуй”, на която не можело да се постави оборудване от трето поколение.
Но пък ако украинците можели да го направят, оставал въпросът защо тогава ние да не можем да изградим централа с помощта на компании като EDF, “Фраматом” и чешката “Шкода”, която преди време изработила първия реактор за “Белене”.
Манчев видя и разминаване в парите, които са платени за оборудването. Депутатите го оценяват за 1,2 млрд. лв., а той припомня, че преди плащането след решението на арбитражния съд се забравят едни 90 млн. лв., които са дадени авансово.
Други експерти също предупреждават да не се бърза с оборудването за “Белене”. И че е по-добре да се изчака 6 месеца, а през това време да се възложи предпроектно проучване, за да е ясна ситуацията.
Припомнят, че за АЕЦ “Белене” досега са направени разходи от 3 млрд. лв.
И ако се продаде оборудването за 1,2 млрд., какво ще се случи с НЕК и оставащите похарчени близо 2 млрд. лв. – площадка, проект и т.н. Защото с тях трябвало да се намали капиталът на НЕК. А понеже все още е обществен доставчик, компанията по закон не можела да бъде обявена във фалит. Имала да плаща и заем, който взе от държавата за оборудването на “Белене”.
Имало вариант тези активи да се извадят от НЕК, а къде да отидат, било въпрос на бъдещи преценки и решения. Освен това част от оборудването можело да се използва като резерв за АЕЦ “Козлоду”. Дават пример, че ако се повреди парогенератор на действащата атомна централа, няма кой да произведе вече такъв.
Без да е производител ва ядрено оборудване, България ще се окаже най-големият продавач на реактори в света - така накратко пък описа ситуацията високопоставен източник в енергетиката.