Шофирането на кабриолет може значително да подобри настроението на водача в сравнение с карането на обикновен автомобил с покрив, твърди първото по рода си научно изследване.

В сътрудничество с доцента по поведение при шофиране от университета Кранфийлд и основател на PsyDrive, д-р Лиза Дорн, Fiat потърси отговори на въпроса дали шофирането на кабриолет влияе на нашето физическо и емоционално благополучие. Накратко, резултатите показват, че карането на кабриолет прави шофьорите по-щастливи, по-бдителни и дори може да има положителен ефект върху здравето.

Преди теста стилът на шофиране на всеки участник е измерен с помощта на приложението Driver Stress Inventory, за да се види дали са склонни към агресия зад волана и дали изпитват удоволствие от самото шофиране.

Когато покривът е спуснат, всички шофьори, участвали в проучването, изпитали значително увеличение от най-малко 6 процента в „Хедоничния тон“, мярката за щастие. Най-голямото въздействие е усетено от по-агресивните шофьори, които имат 20 процента подобрение в настроението – двойно повече от това на по-малко агресивните водачи.

Шофирането със свален покрив не само засилва положителните емоции, но довежда до намаляване на променливостта на сърдечната честота (HRV – индикатор за стрес) с една трета (32 процента), което предполага, че водачите са в по-голям контакт със заобикалящата ги среда, докато шофират.

Шофирането на кабриолет също може да доведе до по-безопасно шофиране, тъй като шофьорите показват до 15 процента повишена бдителност и 20 процента по-ниски нива на негативни емоции като разочарование или гняв. Положителното настроение е свързано с подобрено шофиране, зрително внимание и по-бърза реакция при опасност.