Пшеницата не поскъпва на световните борси заради напрегнатата ситуация в Черно море, където цивилни и търговски кораби се превърнаха във военни цели за руснаците. На този етап няма опасност за поскъпване на хляба в България, защото има достатъчно зърно от новата и от миналогодишната реколта, коментира Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Това съобщиха от браншовата организация, която е част от европейската "Копа – Коджека". Според Стоянов засега в България не се наблюдава поскъпване на зърното. Освен това цената на електричеството се нормализира и ги няма високите стойности от миналата година.

На международния пазар при пшеницата за доставка след средата на септември 2023 г. се наблюдават сравнително ниски цени – от 229,25 евро/тон до 249,75 евро/тон. При царевицата за доставка през август 2023 г. цената стартира от 226,25 евро/тон. В края на месеца достига 248 евро/тон, като увеличението на котировките е с 21,75 пункта. Средната фючърсна цена за месец август е 238,62 евро/тон.

Ситуацията в Черно море остава напрегната заради проблемите с износа на украинско зърно. За да защитят търговските си пътища, украинците разчитат все повече на експорта през Румъния, към пристанището на Констанца, обясни Георги Стоянов.

Руската блокада на Черно море позволява на Украйна да използва само транспорт по Дунав. Преди Русия да се оттегли от сделката за така наречения Черноморски зърнен коридор, дунавските пристанища отговаряха за около една четвърт от износа на зърно от Украйна. Зърното се товари на шлепове, които по-късно преминават през териториалните води на Румъния до пристанище Констанца.

Износът на зърно на Украйна е нараснал до 2,56 милиона метрични тона досега през сезон 2023/2024 г. (юли-юни) спрямо 2 милиона тона по същото време на сезон миналата година, показват данни на Министерството на земеделието на Украйна. Общият обем на износа на зърно, включително този сезон, обхваща 1,27 милиона тона царевица, 977 000 тона пшеница и 329 000 тона ечемик. В сравнение, към 6 август 2022 г. са били изнесени 1,3 милиона тона царевица, 467 000 тона пшеница и 180 000 тона ечемик, показват данните. Износът за целия сезон 2022/23 беше почти 49 милиона тона, надхвърляйки 48,4-те милиона тона, изнесени през предходния сезон. Украйна е основен производител и износител на зърно и производството ѝ спадна до около 53 милиона тона чисто тегло през календарната 2022 г., от рекордните 86 милиона тона през 2021 г. Министерството посочи, че реколтата може да падне до около 46 милиона тона зърно през 2023 г.

В началото на юли министърът на земеделието и храните Кирил Вътев коментира, че зърнената реколта е гарантирана. Министър Вътев отчете, че в някои райони на страната има известно забавяне на жътвата заради влажността, но пък в други има почти рекордни добиви, пише БТА. 

В края на миналата седмица експертите на Софийската стокова борса отчетоха леко покачване в цените на основните зърнени стоки по световните борсови пазари в периода 7 - 11 август. В Чикаго цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител - бел. ред.) на хлебната пшеница се вдигна със 7 долара до 248 долара за тон, тази във Франция - с 4 евро до 235 евро за тон, в Украйна - с 3 долара до 243 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 245 долара за тон. На Софийската стокова борса котировките продава за хлебна пшеница за анализирания период бяха от 490 до 591 лева за тон, купувачите обаче бях готови да платят 305 лв. за тон с доставка до купувач (DAP).