Рекорден брой американски компании са в Шанхай за участие в открилото се вчера Шесто международно изложение за внос в Китай и още в първия му ден бяха договорени редица поръчки с местни партньори, демонстрирайки очакванията за по-тясно сътрудничество на фона на геополитическите неясноти, предаде Радио Китай.
Силното присъствие на американския бизнес на изложението в Шанхай идва на фона на затоплянето на между Китай и САЩ през последния месец след няколко разменени визити между бизнеса и на политическо ниво. Експерти прогнозират, че двете страни вероятно ще започнат повече официални контакти високо равнище, за да насърчат взаимодействието и сътрудничеството на различни нива.
В неделя, базираната в САЩ глобална компания по материалознание Dow подписа меморандум за разбирателство на стойност 300 милиона долара със ZKH Group. Те ще си сътрудничат, за да се възползват от разрастващите се силиконови пазари надолу по веригата, като електрификация, транспорт, опаковане и строителство. „Международното изложение за внос в Шанхай е важна платформа за нас, на която да покажем нашите най-нови иновативни технологии за Китай и региона. Това е място за представим нашия експертен опит в научноизследователската и развойната дейност и производственото ноу-хау и подчертава ценните партньорства, които имаме в Китай“, заяви Пуай Кун Чиа, президент на Dow за Азиатско-тихоокеанския регион, добавяйки, че компанията участва в изложението шестата поредна година.
С основен фокус върху устойчивостта, Dow показа близо 50 иновативни решения в науката за материалите, като 11 направиха своя дебют в световен мащаб, в Азиатско-Тихоокеанския регион или конкретно в Китай.
Тъй като селското стопанство и земеделието остава една от областите, в които Китай и САЩ продължават да си сътрудничат най-активно, американската компания за производство и преработка на земеделски продукти ADM обяви, че ще подпише споразумения за стратегическо партньорство с множество китайски фирми, включващи соя и зърно, на общата сума над 2,8 милиарда долара.
Привлекателността на Китай като глобален мегапазар и неговият ангажимент за насърчаване на висококачествен растеж, разширявайки същевременно отвореността на високо ниво, превърнаха Международното изложение за внос в огромен „магнит“, привличащ водещи световни компании, казва Джу Линбо, президент на ADM за Китай. „Очакваме да продължим да използваме възможносите, които предоставя изложението, за да търсим насоки от правителството и индустриалните асоциации, да задълбочим разбирането си за китайския пазар и да установим връзки с повече партньори, клиенти и потребители“, казва той.
Износът на селскостопански продукти от САЩ за Китай през финансовата 2022/2023 г. достигна 36,4 милиарда долара и надмина рекорда от предходната година, като китайският пазар е бил най-големият експортен за американски компании за втора поредна година, според доклад на Министерството на земеделието на САЩ.
На тазгодишното издание Министерството на земеделието на САЩ доведе делегация от 17 изложители на CIIE, като това е първото участие на официално институтия на страната от началото на панаира през 2018 г.
Участието на американски компании изпраща положителен сигнал, че Китай и САЩ могат да намерят общи теми за сътрудничество помежду си чрез конкретни споразумения и поводи, при които и споделят общи интереси, казва Гао Линюн, експерт от Китайската академия за социални науки.
Активното участие на американските компании в Шанхай идва в момент, когато китайско-американските отношения показват признаци на затопляне на фона на по-честите контакти на високо ниво. Наскоро губернаторът на щата Калифорния Гевин Нюсъм приключи обиколката си в Китай, където бе посрещнат топло, което, според експерти може да има ефект на доминото и други щати да обмислят по-активно контакти и обмен с китайски партньори на местно ниво.