За първи път вдовишката пенсия се вдига, ще се плащат вече 30% от тази на починалия съпруг

Работодателят ще компенсира с 1 ден по-малко от болничния - само първите два дни

Парите за издръжка и заплати на чиновниците се вдигат с 370 млн. лв.

Дават 3 млн. за аптеки в отдалечени райони и за нощни гишета

За първи път в България доходите ще растат два пъти по-бързо от годишната инфлация. Това показва заложеното в новия бюджет за догодина, който бе представен от финансовия министър Асен Василев в петък вечерта.

Предвидено е от 1 януари 2024 г. най-малката заплата да стане 933 лв., а минималната пенсия за стаж и възраст да достигне 580,57 лв. при 523,04 лв. сега. Така минималната заплата ще стане 50% от средната за страната, а всички пенсии ще бъдат индексирани по швейцарското правило с 11%.

Новите бюджетни сметки са разчетени при средногодишна инфлация от 4,8%, като в края на 2024 г. тя ще се забави до 3%. Така ръстът на цените ще изостане от нарастването на доходите над 2 пъти.

През следващите години инфлацията ще продължи плавно да се забавя най-вече с очакваната динамика при международните цени. През 2025 и 2026 г. инфлацията в края на годината ще продължи да намалява, съответно до 2,4% и 2,1%. Средногодишният темп на инфлация ще бъде 2,8% през 2025 г. и 2,2% през 2026 г. Това е записано в тригодишната прогноза на финансовото министерство, на базата на която е разработен бюджетът за догодина.

Минималният осигурителен доход, който обикновено следва ръста на най-ниската заплата от 1 януари 2024 г., да се изравни с увеличената минимална заплата от 933 лв., предлагат финансите.

Максималният осигурителен доход също се вдига - с 350 лв. до 3750 лв. Средствата са осигурени и са предвидени в бюджета на ДОО, който ще бъде 24,343 млрд. лв., от които за пенсии ще се изразходват 21,606 млрд. лв.

Предложението на финансовото министерство към депутатите е т.нар. вдовишка добавка от починал съпруг да се увеличи до 30% от неговата пенсия. В момента тази добавка е 26,5%.

Работодателите пък да плащат с един ден по-малко от обезщетението за болест - тяхно да е задължението да покриват първите два дни болничен вместо първите три дни от боледуването, както е сега.

Месечните помощи за отглеждане на дете  също се увеличават. Така семействата ще получават по 50 лв. за едно дете, 110 лв., ако имат две, 165 лв. за три деца, 175 лв. за четири и по 20 лв. за всяко следващо дете.

Еднократната помощ при раждане за първо дете е предвидено да бъде 375 лв., за второ - 900 лв., за трето - 450 лв., за четвърто и за всяко следващо - по 300 лв.

Запазени са и

данъчните отстъпки за деца,

с които се намалява доходът на семейството преди облагането с 10% налог. За едно дете приспадането е 500 лв., за две - 1000 лв., за три и повече 1500 лв., за дете с 50% увреждания - 1000 лв.

Заложени в бюджета са и ваучери за храна и плащане на битови сметки  за 1,4 млрд. лв., като от тази година те също стават и електронни, а не само хартиени.

Планирано е хазната да събере  77,6 млрд. лв., а да похарчи 83,8 млрд. лв. Макрорамката на държавните финанси за догодина предвижда още да произведем стоки и услуги за рекордните 205,8 млрд. лв. Заложеният ръст на икономиката е  3,2%.

Бюджетът остава на дефицит, но той е в рамките на критериите за членство в еврозоната- 3% на касова основа и 2,9% на начислена. Държавният дълг като процент от БВП ще намалее до 23,8%. Таванът за него е 10,7 млрд. лв., а държавногарантираните дългове не трябва да надвишават 4,5 млрд. лв.

Парите за издръжка и заплати на чиновниците са увеличени с 370 млн. лв., но те ще се изразходват по методика, която ще предложи Министерският съвет, за да се преодолеят неравенствата в различните администрации.

Общо разходите за персонал се увеличават с малко над 2 млрд. лв. спрямо предходната година, като в тях е включено и предстоящото увеличаване на минималната работна заплата.

Очевиден приоритет на бюджета са доходите и инвестиционната политика. Предвижда се разходите за здравеопазване да нараснат с 1,1 млрд. лв. Толкова е увеличението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

За здравноосигурителни плащания са предвидени близо 7,6 млрд. лв. Половин милиард ще глътне извънболничната помощ - 563 млн. лв., а специализираната извънболнична помощ ще се финансира с 562 млн. лв. 237 млн. лв. трябва да стигнат за медико-диагностичната дейност.

Над 2 млрд. лв. са предвидени за лекарства, 910 млн. лв. са отредени на онколекарствата в болничната помощ. Болничната помощ ще се финансира с 3,5 млрд. лв., а за зъболечение са приготвени 329 млн. лв.

В съответствие с нормативните разпоредби идната година касата ще финансира аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони или такива, които са единствен изпълнител за съответната дейност в общината, както и с денонощен режим на работа или с нощни гишета. За целта в бюджета са предвидени до 3 млн. лв.

 590 млн. лв. повече в сравнение с тази година са увеличени парите за образование, което включва и индексация на заплатите на учителите, така че те да са равни на 125% от средната работна заплата.

Бюджетът е заделил 63 млн. лв. за увеличаване на издръжката за дете в детска градина и общинско училище, 80 млн. лв. за нови учебници, 30 млн. лв. за допълнителни разходи и 87 млн. лв. за изграждане на нови детски градини, въпреки че няколко години подред общините не усвояват тези пари.

С 50 млн. ще се изграждат или реконструират нови физкултурни салони, а над 50 млн. лв. ще се дадат  по програмата за спорт и изкуства в училище.

Както изискват правилата за членство в НАТО, за отбраната са предвидени разходи за малко над 2% от БВП, което гарантира пълно обезпечаване на  всички капиталови разходи. В парите за МВР пък освен повече за заплати и за увеличаване на издръжката по границата е заложено изграждането на радиолокационна система за ниско летящи обекти, както и разходи по въвеждане на личните карти с чип.

По-скромно е увеличението на разходите за култура - с 50 млн. лв. за държавните културни институти в областта на сценичните изкуства, 9,3 млн. лв. повече за филмовата индустрия, 28,5 млн. лв. допълнително за музеите, като за всеки културен институт финансирането ще се осигурява за реална дейност по методика, която ще разработи Министерството на културата.

Капиталова програма с 4 млрд. лв. повече в сравнение с обичайните 8 млрд. лв. от предишните две години са заложени в новия бюджет. Различното обаче е, че няма разписани направления и конкретни обекти, които да бъдат финансирани.

Изравнителната субсидия се е увеличила с 60 млн. лв. Ако бъдат приети промените в данъчните закони, които предвиждат увеличаване на местните данъци, общините ще получат и допълнителни приходи от тях, ако запазят висока събираемостта им.

В бюджета до момента е указана само общата сума на капиталовите разходи, както и са изброени проекти, които ще получат държавни гаранции.