Асоциацията на индустриалния капитал се обяви против законопроект на "Възраждане", който предвижда превеждане на дължимите по закон вноски за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване по сметка на ДОО през 2024 г.
"Подобна промяна е фактическа квазинационализация на лични средства, защото тези лични вноски са частни пенсионни спестявания. Това ще доведе до драстично ощетяване на осигурените лица. Големите рискове произтичат при подобна стъпка от насочването на ЛИЧНИ/ЧАСТНИ вноски на всички работещи, осигурените над 3,9 млн. лица в ДЗПО към държавния бюджет. Категорично не трябва да се допуска потъването на техните средства в бюджета за запълване на дефицити. Ако бъдат преустановени плащанията към УПФ, потърпевши ще бъдат най-много хора с малки пенсии и тези, които са пенсионери, но продължават да работят.
Предлаганата промяна по един антипазарен начин ще лиши пенсионно-осигурените лица от свободата да се грижат за своето имущество, като сами решат на кого да го поверят - на избраното от тях частно пенсионно дружество или на държавата в лицето на Националния осигурителен институт (НОИ). Наистина не съществува конституционна пречка пенсионно осигурителните дружества, така както се конкурират помежду си, да бъдат конкурирани и от НОИ за привличане на управляваните от тях пари по индивидуалните партиди, но това е допустимо само в условията на доброволност, при запазено право на избор на потребителите. Ако в случая Конституционният съд беше проявил снизхождение към оспорената промяна, това би създало условия за проява на етатистки патернализъм, при който се създава възможност държавата едностранно и по императивен начин да се намесва в частната жизнена сфера на гражданите, като преценява кое е в техен интерес и им нарежда къде и как да инвестират спестяванията си, вместо сами да планират живота си. Такъв административно-команден подход е типичен за недемократичния,тоталитарен тип управление и свързаната с него централизирана икономика. Поради тези мотиви, считаме, че това ще е намеса на държавата в гражданския оборот и свободата на договаряне и ще е налице нарушаване на неприкосновеността на частната собственост като основа на индивидуалното пространство на гражданина, по смисъла на чл. 17, ал. 3 от Конституцията на Република България", се казва в становището на Асоциацията на индустриалния капитал.