За други 452 стоки от днес влиза як контрол, за да спрат измами с ДДС

Брашно, хляб и риба вече не са заплаха за парите, които събира държавата. От началото на тази година те са изключени от списъка със стоките с висок фискален риск, при които има опити за измами с ДДС. Премахнати са и някои млечни, месни и други продукти, претърпели преработка.

Други 452 стоки обаче от днес ще се следят под лупа според изискванията на нова наредба. В списъка са повечето видове храни плюс горива и масла. Ако доставката e над 5000 лева, или повече от 500 килограма, и се извършва с возило над 3,5 тона, тя трябва предварително да се заяви в НАП. Данъчните издават уникален номер на превоза, който се дава на шофьора или спедитора.

Ако при проверка не се предостави уникалният номер или има разминаване във вида на стоката,

тя се изземва, а превозвачът се глобява с 1500 лв

Може да има и по-тежко наказание. Самият уникален номер съдържа доста данни - изпращач, доставчик, получател, превозвач, транспортно средство, вид, количество и договорена стойност на стоката, място, дата, очакван час на пристигане, натоварване, разтоварване и претоварване.

Въвеждането на предварителното деклариране на превоза на въпросните стоки е част от мерките за повишаване на събираемостта и спиране на опитите за измами с ДДС. Приходите от всички данъци до средата на 2023 г. вървяха с увеличение от средно 15%, докато от ДДС - само с 6 на сто, посочи преди време финансовият министър Асен Василев пред парламентарната бюджетна комисия. Поради това

НАП е засилила контрола основно върху храни и бързооборотни стоки

Резултатът - събираемостта на ДДС от сделки в страната е стигнала 98,4% от планираното. Именно това е дало основание да се запише в наредба и новият ред за контрола върху стоките с висок фискален риск.

От финансовото министерство посочват, че в окончателния вид на наредбата е записано, че при несъответствие в теглото получателят на стоката трябва да уведоми по електронен път НАП и да я разтовари, когато получи обратно съобщение, че това е разрешено.

Останало е изискването да се посочва стойността

на стоката. Обяснението е, че НАП събира, обработва и съхранява данъчно-осигурителна информация, засягаща всички българи, която е не по-малко чувствителна от цените на стоките. А изискването за обявяване на стойността е въведено за защита на коректните фирми, които търгуват на реални цени, а не ги занижават, за да спестят плащането на данъци. В наредбата има и друго изискване, което стимулира търговците да са изрядни към хазната. Записано е, че компании, които имат над 5000 лв. публични задължения, ще изпращат стоките си 4 часа след издаването на уникалния номер.

Ако заради технически проблем не се получи от НАП уникален номер, предприемачът трябва да снима екрана на компютъра, да опише проблема и да прати файла на имейл адреса на дирекцията за фискален контрол в НАП.