Замърсяването намалява, но ЕК ни плаши със съд
21 общини ще си поделят 610 млн. лв., с парите трябва да осигурят по-чист въздух за хората, живеещи там. Средствата идват по програма “Околна среда”.
484,177 млн. са за Русе, Пазарджик, Асеновград, Шумен, Хасково, Пловдив, Бургас, Плевен, Ловеч, Димитровград, Несебър, Враца, Смолян, Горна Оряховица, Велико Търново, Видин, Монтана и Кърджали. Други 126,7 млн. отиват при София, Перник и Благоевград. Оценката на подадените проекти ще приключи до 21 април и тогава ще е ясно коя община колко пари взема.
Със средствата ще се подпомага смяната на печките на дърва и въглища с екологични алтернативи - климатици или термопомпи, уреди на пелети или друг вид дървесна биомаса, свързване към топлопреносната мрежа. Енергийно бедни домакинства, които искат да си монтират термопомпа въздух - въздух и имат къща, която им е основно жилище, могат да сложат и фотоволтаик за собствено потребление с максимално допустима мощност от 4 kW.
През първата половина на тази година се очаква да бъдат пуснати и 105 млн. за зелена инфраструктура в градска среда, която да улавя фини прахови частици и да пречиства въздуха по естествен път.
Целта на всички инвестиции е да се осигури здравословна и по-качествена среда за живот и излизане от наказателната процедура срещу България, посочват от екоминистерството.
Страната ни успява да намали замърсяването - например средните нива на фини прахови частици от 1 ноември 2022 до 31 март 2023 г. са по-ниски в сравнение с предходния отоплителен сезон с изключение на два квартала в София - “Хиподрума” и “Младост”.
Въпреки това Еврокомисията продължава с наказателните процедури срещу България и други страни за мръсния въздух и повторната употреба на отпадъците. И ако няма резултати, следващата стъпка е Брюксел да съди България. (24часа)