Българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз" и операторът на газопреносната система на Турция "Боташ" подписаха оперативно споразумение за междусистемно свързване за точката Странджа/Малкочлар.
Подписването на документа е резултат от дългогодишните съвместни усилия на екипите на двата оператора, съобщават от българската компания. Всъщност преговорите за свързване на двете газопреносни системи се водят от 2009 г., когато беше първата газова криза със спиране на преноса от Украйна, тогава беше подписан меморандум.
В споразумението са уточнени техническите условия, включително минимално предавателно налягане и качествените характеристики на природния газ, както и приложимите процедури от двете страни на точката Странджа/Малкочлар.
На база договорените в документа условия, техническият капацитет на точка Странджа/Малкочлар в посока от Турция към България в газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз" е определен в размер на 117 677 153 киловатчаса на ден, което е към 11 млн. куб. м на ден, уточниха за "24 часа" от компанията. Това прави възможност за пренос малко над 4 млрд. куб. м на година.
В посока от България към Турция капацитетът е 504 138 541 киловатчаса на ден. Възможностите за пренос към южната ни съседка са по-големи, тъй като това е наследство от времето, когато се транзитираше газ от Русия, през Украйна през България към Турция. В момента опцията за натоварване на поток към Турция не е актуална, но компанията я заявява, за да се знае, че има такава възможност.
Подписването на споразумение за междусистемно свързване на газопреносните мрежи на България и Турция в точката Странджа/Малкочлар е от ключово значение за диверсификацията на източниците на природен газ не само за България, а и за регионалния и европейския газови пазари. Чрез газопреносната мрежа на Турция се осигурява достъп до природен газ от добив от местни находища, Азербайджан, Иран и глобалния пазар на втечнен газ посредством терминалите за регазификацияв Турция.
С подписването на този документ за междусистемно свързване се затвърждава водещата роля на българския газопреносен оператор за постигане на пазарната интеграция, диверсификацията и сигурността на доставките на природен газ в региона и Европа, се казва в съобщението.
Съгласуването на заявките и разпределението на пренесените количества ще се осъществяват съгласно споразумението, а информация за процедурите касаещи ползвателите на точката е публикувана на интернет страницата на „Булгартрансгаз" в раздел "Зона за клиенти", условия за ползване на услугите.