Три месеца след като бе обявено официално, че “Виваком” има намерение да купи “Булсатком”, развръзката по сделката е факт - в четвъртък Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши придобиването.

На практика това се случва през “Юнайтед груп” - собственик на “Виваком”, който купува “Вива корпорейт България”, която пък притежава “Булсатком”.

От КЗК отказаха коментар, а мотивите, с които комисията е одобрила сделката, ще станат ясни след публикуване на решението. От “Виваком” също не коментираха, защото не са получили официална информация от регулатора.

Че такава сделка се подготвя, стана ясно през ноември 2023 г., когато от “Юнайтед груп” обявиха, че са подписали договор за придобиването на “Булсатком”. През декември бе внесено искане в КЗК да се произнесе. В края на миналата година регулаторът обяви, че започва задълбочен анализ на подготвяното придобиване, с който да установи дали то ще наруши конкуренцията при операторите.

В четвъртък одобрението от КЗК дойде на фона на протести на служители на “Булсатком” срещу сделката. Според тях тя щяла да доведе до съкращения на хора от компанията, в която сега работели над 1000 души.

В сряда вечерта срещу придобиването на “Булсатком” се обяви и Кирил Петков - съпредседател на “Продължаваме промяната”. Според него КЗК не трябвало да дава разрешение, защото комисията била с изтекъл мандат. Петков щял да проведе и среща с ГЕРБ, за да се ускорят смените в регулаторите.

Заради позицията му в в четвъртък от “Юнайтед груп” и КЗК заявиха, че това е опит за натиск върху независим регулатор. 

Окончателното придобиване на “Булсатком” от “Виваком” обаче ще се забави заради другите два оператора. От “А1 България” и “Йетел” заявиха, че ще обжалват решението на КЗК пред съда.

Двете компании започнаха яростна битка срещу сделката още при нейното обявяване. Мотивите им са, че ако тя бъде разрешена, “Виваком” ще получи доминираща позиция на пазара на тв и интернет услугите. На практика това означавало, че първият на тв пазара купувал втория, а подобна концентрация щяла до ощети потребителите.

От “Юнайтед груп” тогава отговориха, че придобиването на “Булсатком” е поредната стратегическа стъпка, която следва основния им приоритет – поставяне на клиента в центъра и предоставяне на най-конкурентните условия. Сегашното ниво на фрагментация на пазара не позволявало на телекомуникационните оператори да финансират големи инвестиции за все повече иновации у нас.

“Булсатком” получава възможност за развитие като част от “Юнайтед груп”. Инвестицията ще доведе до положителен ефект върху качеството на услугите и е страхотна възможност “Булсатком” да се възстанови, а като следваща стъпка и да ускори развитието си”, посочват от “Юнайтед груп”.

Протест на служители на "Булсатком" пред сградата на КЗК.
Снимка: Румяна Тонева
Протест на служители на "Булсатком" пред сградата на КЗК. Снимка: Румяна Тонева