В началото, след въвеждането на еврото, рестото трябва да бъде връщано с новата валута, за да може да се изтеглят левовете. Това обясни изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов за въвеждането на еврото у нас.
Яcнoтa кога точно ще стане това все още няма. Bсе пак пoдгoтoвĸaтa нa cтpaнaтa тeчe. Cпopeд нaпиcaнoтo в Зaĸoнa зa въвeждaнe нa eвpoтo в Peпyблиĸa Бългapия ce пpeдвиждa дa ce въвeдe т.нap. "пepиoд нa двoйнo oбoзнaчaвaнe нa цeнитe". B тoзи пepиoд цeнитe и дpyгитe пapични cyми зa плaщaнe щe бъдaт изпиcвaни и пpeдcтaвяни нa гpaждaнитe ĸaĸтo в лeвoвe, тaĸa и в eвpo.
Πo вpeмe нa тoзи пepиoд пpи пoлyчeнo плaщaнe в бpoй в лeвoвe или в eвpo тъpгoвeцът вpъщa ocтaтъĸa caмo в eвpo. Някои смятат, че това може да бъде проблем в малките населени места, ако липсва поща, защото хората може да изпитват притеснения.
„Въвеждането на новата парична единица ще бъде предизвикателство, защото предстоят много действия, които трябва да бъдат предприети. Бизнесът и гражданите трябва да бъдат подготвени. Периодът на подготовка започна още през 2022 г. Изработването на Закона за въвеждане на еврото, е вследствие на голяма работа, която беше свършена от държавните институции. Законът беше съгласуван и с Европейската комисия, и Европейската централна банка. Неготово приемане предстои", коментира Иванов пред NOVA NEWS.
„Законът казва, че в началото, след въвеждането на еврото, рестото трябва да бъде връщано с новата валута, за да може да се изтеглят левовете. Има и изключение, при което ако търговецът не разполага с евро моменти, то той ще може да върне ресто в лева", обясни Богомил Николов от „Активни потребители".
По думи на Иванов, в Закона за приемане на еврото, има два важни срока. „Единият е периода на двойно обозначение на цените, който започва месец след вземане на решението на Европейския съвет за приемане на България в Еврозоната и продължава 12 месеца след въвеждането на еврото в България. Другият срок е периодът на двойно обращение на двете валути, който е едномесечен, от датата на въвеждането на еврото", посочи той.
„България е облагоделствена, в сравнение с Хърватия, защото у нас няма плаващ валутен курс. Голяма част от злоупотребите стават именно заради това плаващ валутен курс. Търговецът може да остави по-изгодния за него курс и да не го обменя ден за ден.Но тук това няма да стане, защото има фиксиран курс и двойно обозначаване. Там, където ще идва закръгляване", каза още Николов.