Световният петролен пазар се отправя към производствен излишък догодина, сочат заключенията от най-новия месечен доклад на Международната агенция за енергията, информира Ройтерс и БТА.
МАЕ увери, че е готова да действа, ако е необходимо, за да покрие всяко евентуално прекъсване на доставките от Иран.
Цените на петрола се повишиха през последните седмици поради опасенията сред инвеститорите, че Израел може да удари съоръженията за добив на петрол на Иран, основен износител и член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Според оценките на МАЕ световното търсене на петрол е напът да нарасне с почти 900 000 барела на ден през тази година, както и с близо 1 милиона барела на ден догодина. Това представлява рязко забавяне от ръста с приблизително 2 милиона барела на ден, наблюдавани през периода 2022-2023 г. Китай е в основата на забавянето на растежа на търсенето, като страната представлява около 20 процента от глобалния растеж на търсенето през тази и следващата година, докато през 2023 г. отговаряше за почти 70 процента от това увеличение.
При предишния доклад на организацията през септември тя заложи на ръст на търсенето през 2024 г. с 900 000 барела на ден, със 70 000 барела по-малко спрямо предходната й прогноза.
МАЕ, която управлява петролните запаси на развитите страни, посочи, че държавните запаси са общо над 1,2 милиарда барела, а свободният капацитет на производство от страните от ОПЕК+, включващи членките на ОПЕК и техните съюзници като Русия, е на исторически върхове.
"С развитието на ситуацията около доставките МАЕ е готова да действа, ако е необходимо", заявява базираната в Париж организация в месечния си доклад.
"Засега доставките продължават и при липса на големи смущения пазарът ще е изправен пред значителен излишък през новата година", коментират експертите.
Също така МАЕ допълнително намалява прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол през настоящата година, аргументирайки ревизията с слабо представяне на икономиката на Китай.
МАЕ очаква търсенето на петрол в Китай да нарасне с едва 150 000 барела на ден през 2024 г., след като потреблението спадна с 500 000 барела на ден през август в сравнение със същия месец на миналата година, което бе четвърти пореден месец на спад.
"Търсенето на петрол в Китай продължава да бъде под очакванията и е основното препятствие за общия растеж", пише в доклада на международната организация.
Китай от години е двигател на глобалното нарастване на потреблението на петрол. МАЕ твърди, че по-бавният икономически растеж на страната и преминаването към електромобили са променили парадигмата за втората по големина икономика в света.
В публикуван вчера доклад ОПЕК също намали прогнозата си за растеж на глобалното търсене на черно злато през 2024 година. Петролният картел обаче прогнозира много по-силно увеличение на търсенето в сравнение с оценките на МАЕ - с 1,93 милиона барела на ден, което се дължи отчасти на по-големия принос от страна на Китай.