На 10 ноември бе закрито Седмото издание на Международното изложение за внос, съобщава Радио Китай. Данните показват, че изложението е постигнало плодотворни резултати. Планираният оборот е 80,1 милиарда долара за една година, което е увеличение с 2,0% спрямо предходното издание. В експото взеха участие 3496 изложители от 129 държави и региони, включително рекордно голям брой от 500-те най-големи компании в света и водещи предприятия в индустрията. 450 нови продукта, технологии и услуги бяха представени на изложението. Събитието насърчи допълнително търговията, инвестициите и прагматичното сътрудничество.

Освен мястото на изложението, серията от отворени политики също донесе радост на чуждестранните посетители. На 8 ноември Китай разшири списъка за безвизови страни, включвайки в него Словакия, Норвегия и други девет държави. Преди няколко дни производственият сектор на Китай премахна всички ограничения за достъп за чуждестранни инвестиции. От 1 декември Китай ще предостави нулево тарифно третиране на 100% от тарифните линии на продукти от най-слабо развитите страни. Политиките за отварянето към света дават своя резултат, така че чужденците да идват в Китай по-удобно, чуждестранните инвестиции в развитието на Китай да са по-гладки, а пространството за сътрудничество да е по-широко.

Когато се разглеждат в глобален контекст усилията на Китай за непрекъснато разширяване на отварянето са особено ценни. Понастоящем световната икономика преживява бавен растеж, антиглобалисткото мислене се засилва, едностранчивостта и търговският протекционизъм явно се увеличават, а отвореността и възможностите стават все по-оскъдни. Докладът за отвореността на света за 2024 г., публикуван по време на провеждането на изложението, показва, че индексът на отвореността на света през 2023 г. е намалял с 0,12% на годишна база. За разлика от това индексът на отвореност на Китай през 2023 г. е с 11,89 % по-висок от този през 2008 г., което е едно от най-високите увеличения в света.