Димитър Главчев остава председател на Сметната палата

Одобри правила за избор на членове на финансови  регулатори

Избра подкомисия за контрол над публичните пари

Отложи с година допълнителни отчети от фирмите


Почти без дебат, на извънредно заседание за половин час бюджетната комисия взе 4 важни решения.

Мнозинството не прие предложението на опозицията бившият служебен премиер Димитър Главчев да не заема отново поста председател на Сметната палата заради несъвместимост.

Не получи „да" и предложението на Асен Василев от ПП/ДБ да бъде изслушан финансовият министър на блиц контрол.
Депутатите избраха 8 членен състав на постоянната Подкомисия за контрол на публичните средства. Неин председател ще бъде Мартин Димитров от ПГ на ПП/ДБ. Членове на подкомисията са Станислав Иванов от ГЕРБ-СДС, Димо Дренчев от „Възраждане", Елван Гюркаш от ДПС-Ново начало, Атанас Атанасов от БСП-Обединена левица, Снежанка Траянска от ИТН, Мехмед Салим от „Демокрация, права и свободи-ДПС и Красимир Манов от МЕЧ.
Почти без дебати мнозинството гласува правилата за избор на кандидати за финансовите регулатори. Така вече е ясно на какви условия трябва да отговарят подуправител на БНБ, заместник председатели на Сметната палата, председател и членове на фискалния съвет, председател на Комисията по финансов надзор.
Предложение на Мартин Димитров от ПП/ДБ за допълване на изискванията с това дали имат досъдебни производства, конфликт на интереси, дали са били обект на незаконни подслушвания, не събраха подкрепа. Делян Добрев от ГЕРБ ги определи като средство за омаскаряване и заяви, че за недопускане до състезанието един кандидат трябва да бъде осъден. Йордан Цонев от ДПС-Ново Начало пък директно ги определи като инструмент за произвеждане на доноси и сигнали.
Единодушно комисията прие първо четене два законопроекта за промени в Закона за счетоводството. Единият бе внесен от Александър Иванов и Делян Добрев от ГЕРБ, Павела Митова и Снежанка Траянска от ИТН, Атанас Атанасов от БСП, а вторият от Кирил Петков от ПП/ДБ. Двата проекта отлагат с една година подаването на финансови отчети за устойчивост от компаниите. Те бяха въведени миналата година, по европейска директива и задължават фирмите с персонал над 500 души заедно с финансовите отчети за предходна година да представят и специални доклади с нефинансова информация, показваща устойчиво развитие. Това са т.нар. ESG политики , които показват екологично, социално и корпоративно отговорно управление и регулации. Мотивите на вносителите бяха липсата на достатъчно практически опит в прилагането на стандарта за устойчивост както на европейско, така и на световно ниво. При дебатите стана ясно, че директивата е транспонирана в 18 държави членки, а 11, сред които и Германия, още не са я въвели.

Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров Кадър: БНТ
Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров Кадър: БНТ