Вече издържа на 9-а степен по Рихтер
Слагаш си ръцете под крана и водата потича, ескалаторите се задействат с фотоклетка като в мол. Тези новости в обновената Централна гара в София обаче изненадват дори железничарите и за да не скапят чешмите, се наложило да се сложат табели в служебните помещения “Не пипай - фотоклетка”.
Колко ще издържат фотоклетките, пита се шефът на Централна гара Никола Камберов. Ескалаторите тръгват при приближаване на човек, за да се пести енергия. Само че пътници смятат, че не работят, и натискат бутон, който е за аварийно спиране. Така те се блокират и трябва да дойде служител, за да ги пусне.
Това да е проблемът, нали и с моловете хората свикнаха, казва шефът на гарата.
72 млн. лв. европейски пари са вложени в ремонта на Централна гара, която не е обновявана основно от построяването през 1974 г.
Вложените сега пари освен за екстри основно са употребени за конструктивно укрепване на сградата. Тя вече издържа на 9-а степен по скалата на Рихтер, казва Ивайло Дженев, ръководител на екипа за управление на проекти в Националната компания “Железопътна инфраструктура”.
Покривът е с
нова вантова
конструкция
като на мостовете.
Теренът на чакалнята е намален, ще се отоплява с парно, с чилъри, а ще помагат и фотоволтаиците, които са монтирани на покритията на пероните.
Ресторантът и 6-те зони на хранене са на второто ниво. Там е и детският кът, където пътниците ще могат да оставят малките си.
Въртящата се врата на входа на чакалнята също е с фотоклетка. Има бутон, който намалява скоростта ѝ, за да могат да преминат хора с увреждания.
На ниво -1, тоест под земята, на обновените каси вече се продават билети. Всичко е ново - указателите, тунелът към пероните, дори пейките на тях - една тежи 130 кг, за да е трудно да бъде открадната. На пероните пък върнаха чешмичките.
Осветлението, отоплението, охлаждането се командват от една зала.
Следи се
температурата и
ако някъде е
твърде топло -
се намалява
Навсякъде има екрани с разписанието на влаковете, нова е звуковата система.
“24 часа” вече писа, че 191 камери наблюдават всяко публично кътче в сградата.
Картината се предава в зала с монитори, ще се пази за определено време. По двама души ще дежурят на смяна, наблюдението е 24 часа в денонощието.
Навсякъде, дори и в тунела към пероните, има паникбутони с гласова връзка. Когато се натисне бутонът, в залата звънва телефон. На екран се показва мястото, откъдето е сигналът, с кликване върху него се отваря картина, за да се ориентират служителите как да реагират. Идеята е да се знае дали на някого му е станало лошо, дали има съмнителен предмет, дали са се сбили...
Огромни пожарогасители са поставени в залите, в които има техника. С тях
пожарът се
гаси с газ,
като “обгазяването” е дозирано, за да останат хората в помещението живи и да се опази техниката.
Гарата ще бъде официално открита по Великден, дотогава ще получи акт 16. И преди да е пусната, на последния перон вече са действали спрейове, напръскани са графити на изходите към него. А някой е откраднал болтове от парапетите и от планки. Прибрана е дори една от скобите, с които се прикрепва тръба.