- Още в началото на декември Александър Медведев от “Газпром” предупредил в София за проблеми с “Овергаз”.

     - Шефът на БЕХ предлага КЗК да провери кой на какви цени внася и продава руския газ

“Овергаз Инк.” днес трябва да представи банкови гаранции за получения от “Булгаргаз” газ за близо 55 000 абоната, или 200 000 българи.

От полунощ на 1 януари 2016 г. българското държавно дружество осигурява количествата газ за клиентите на Сашо Дончев.

Според сметки на експерти това са близо 600 хил. лева на денонощие, като на 4 януари, понеделник, сумата ще е близо 2,4 млн. лв.

Не е ясно как ще се развие днес газовата сага. Откъм компанията на Сашо Дончев дават сигнали, че някой се опитва да им вземе бизнеса. Енергетици обаче обясняват, че това е било възможно само ако нямало договор, какъвто обаче “Овергаз” са подписали с “Булгаргаз” в 18,30 часа на 31 декември. В противен случай 24 часа по-късно по закон Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да отнеме лиценза на Сашо Дончев, да назначи особен управител. Но такова основание няма, след като “Овергаз” въпреки твърденията, че няма писмо от “Газпром” за спиране на доставките, все пак подписва договора с “Булгаргаз”, за да не стоят на студено клиентите им.

Очевидно е

имало вариант за

два сценария, но

все още не е ясен

сценаристът

В полунощ срещу 1 януари “Газпром” спира да подава газ към битовите клиенти на “Овергаз”, избухва междудържавен скандал, търси се спешно решение. При този вариант България трябва да плаща за всяко допълнително количество газ 10% по-скъпо.

Второто развитие е било “Булгаргаз” да продължи да подава газ към клиенти, за да няма публичен шум. В това време Сашо Дончев е щял да се опита да реши проблемите с партньорите си в “Газпром”. И затова вероятно от 30 декември той не вдига своите телефони. На никого - нито на репортери, нито на колеги.

От "Овергаз" отричат да имат финансови проблеми, но признават, че се разделят със своя партньор "Газпром" в следващите 6 месеца.

Никой не е очаквал, че България ще се подготви за проблем с газа и че контакта с "Газпром" вече не е така проблематичен.

На 2 или 3 декември

в София пристига

Александър

Медведев,

член на съвета на директорите на “Газпром” и главен преговарящ от страна на руската компания с Евросъюза.

Освен с партньора си Сашо Дончев, с когото “Газпром” е в процес на раздяла, той е имал срещи и с представители на “Булгаргаз” - държавното дружество, с което “Газпром” работи заедно с българо-руското дружество “Овергаз Инк”.

Така, когато в края на декември “Газпром” предупреждава, че на 1 януари абонатите на “Овергаз” ще получат 0 количества газ, държавата вече има варианти за спешно решение.

В неделя шефът на Българския енергиен холдинг призова Комисията за защита на конкуренцията да направи секторен анализ на газовия пазар. Да се проучи - при един източник на природен газ - “Газпром Експорт”, и при двама търговци на едро - “Булгаргаз” и “Овергаз Инк.”,

кой на какви

цени получава

горивото

Кой има привилегии и кой няма. Кой как се държи на пазара.

На въпрос на вестника кой продава по-евтино и кой - по-скъпо, Коен заяви, че тъкмо този секторен анализ можел да покаже кой на кого взема бизнеса и по какъв начин.

Шефът на държавната енергетика заяви още, че така според него щяло да се избегнат всякакви намеци, че някой иска да отнеме бизнеса на “Овергаз”.

Коен се възмущава, че хем държавната енергетика пое доставките към “Овергаз мрежи” от 0 часа на 1 януари, след като “Булгартрансгаз” бе известен за ситуацията с нула газ за 55 000 клиенти на “Овергаз”(виж инфографиката как се разви скандалът), хем се лансират тези, че частната компания е мачкана и някой иска да ѝ вземе клиенти. Шефът на БЕХ не се съгласява и с официалната теза на “Овергаз”, че общественият доставчик “Булгаргаз” е длъжен по закон да поеме доставките към клиентите.

Виж инфографиката уголемена тук

“Би била

задължена, ако

компанията

бе известена

през ноември

и двете компании бяха подписали договор”.

Версиите за “развода” са различни - от най-лежерната - че “Газпром” се освобождава от участие в разпределителни дружества, които доставят газ до котлето, за да убедят Еврокомисията, че не искат да са монополист, до теории, че нещо някъде по веригата на отношенията между руснаци и “Овергаз” се е случило и затова руснаците напускат.

В неделя шефът на “Булгаргаз” Петьо Иванов каза, че няма проблем с доставките на газ. На границата на България се получават 8,5 млн. куб. м на денонощие, увеличено е тегленето на газ от хранилището в “Чирен” - от 1,5 млн. куб. м на денонощие към 31 декември на 3 млн. след 1 януари. 

Премиерът часове преди 2016-а: Конспирация или сценарий?! Преценете нормално ли е на 31.12. да се подписват договори

От хранилището в Чирен в момента се тегли повече газ.
От хранилището в Чирен в момента се тегли повече газ.
Премиерът Бойко Борисов благодари на “Булгартрансгаз” и на “Булгаргаз”, че в едни много студени нощ и ден са поработили доста.

“Не искам да говоря за сценарий или за конспирации, вие преценете дали е нормално на 31 декември в 18,30 ч вечерта да се подписват договори, да се подпечатват. Ако не бяхме направили всичко това, подаването на газ към потребителите щеше да спре.

Борисов обясни, че много отпреди се е знаело, че са заявени 0 количества природен газ. “И докато хората навръх Нова година се радваха, къщите им щяха да изстинат”. В случай че държавата няма да го допусне, това пък значело, че ще се краде от руския газ. Борисов заяви, че ще се тегли в повече руски газ.

Агенциите в Русия много отблизо следят ситуацията. Надявам се чрез вас изрично да сме подчертали, че с руската страна нямаме никакъв проблем. Те ни подават ритмично газ, отсече премиерът. Той заяви, че е упълномощил шефа на “Булгартрансгаз” Георги Гегов да разговаря с руснаците да се спестят тези 10% върху цената, докато траят всички тези неразбории. Борисов повтори, че не само в България, но и в Москва е Нова година, че нормалните хора са седнали на масата. “Смятайте ние колко хора сме ангажирали сега, в 18,30 ч, да подписват договор."

Той успокои гражданите, клиенти на “Овергаз”, че чрез “Булгаргаз” ще продължат да получават природен газ на цени, които са договорили с газовата компания.

На въпрос от журналист какво ѝ е извънредното на ситуацията, Борисов каза, че с писмото си “Овергаз” пише, че в прекратява доставките, а до вчера каза, че няма проблем. А сега в 18,30 ч подписват договор, той е още топъл.

Извънредната ситуация е, че тези домакинства щяха да останат без топло в този студ, но хората да знаят, че ще има топлина, каза той. 

Лиценз би бил отнет, ако хора и фирми останат без гориво

Процедура за отнемане на лиценз за снабдяване било с природен газ, било с топлинна енергия или електричество би могла да започне, ако бъде нарушена сигурността на доставките. Това поясниха за “24 часа” източници от Комисията за енергийно и водно регулиране.

В случая с “Овергаз” става въпрос за лицензиите им за снабдяване, а не за разпределение. Но при развитието на ситуацията от последните дни до процедура няма да се стигне, тъй като веднага е намерен друг доставчик - “Булгаргаз”.

Повечето разпределителни предприятия купуват природен газ от “Булгаргаз”. Само “Овергаз мрежи” и още едно газово дружество доставят природния газ от “Овергаз Инк."

Така че при сключен договор за доставки на природен газ с държавното дружество няма причина да се обсъжда лиценз и отнемането му, казаха от КЕВР.

Виж инфографиката уголемена ТУК