Премиерът Бойко Борисов ще поиска тристранна среща между България, Европейската комисия и Русия за газовия хъб “Балкан” до Варна.
Това обяви той в понеделник при представянето на проекта пред инвеститори и представители на Брюксел и Москва. Според премиера ЕК е дала одобрение за хъба, но руснаците казвали, че досега не са разговаряли на тази тема.
С руския президент Владимир Путин се договорихме - когато Европейската комисия каже, че е съгласна да има хъб, да отидем на разговори, за да се прецени дали е изгоден, каза Борисов.
ЕС е длъжник
на страната ни
по отношение на газовите доставки, защото България е била лоялна и дисциплинирана и е изпълнила всички европейски изисквания, заяви министър-председателят.
България подписала споразумение за “Южен поток”, а впоследствие Европа, заради куп грешки, наложила наказателна процедура. Предтекстът бил проведените конкурси за строителство. А истинската причина за спирането на проекта “Южен поток” била политическа – нарастващото напрежение между Европа и Русия и охлаждане на отношенията, допълни премиерът.
Борисов припомни, че председателят на ЕК Жан - Клод Юнкер и еврокомисарите са получили писма от България с описание на историята - какво България има като инвестиции, как стриктно спазва правилата и работи за Европейския енергиен съюз. Няма лидер в Европа, дали президентите на Германия, Италия, Франция, да не са запознати с тази идея, каза премиерът.
Логистиката била направена, България запазила своята лоялност и изпълнила европейските директиви в детайли.
Сега
предлагаме
план, който да
бъде работещ,
не е срещу никоя страна и Европа трябва много ясно да каже, че няма да позволи България да бъде превърната от основен транспортьор в клиент, посочи Борисов.
И допълни, че имаме геополитическа позиция, огромни инвестиции в компресорни станции, в преносни системи и хора.
Строели се газови връзки с Гърция и Турция, газопреносната система на България имала капацитет и сега да транспортира 15 млрд. куб. м.
Ако няма хъб, а останем на гръцкия интерконектор, нашата зависимост ще се повтори. Ние искаме диверсификацията, посочи Борисов.
В енергетиката се получава като с миграцията -
ние сме за общо
европейско
решение,
каза още премиерът. Газопреносните системи трябвало да бъдат свързани така, че да отговарят на еврозаконодателството.
Убеден съм, че това, което направихме – подмяна на компресори, газопроводи, ни прави много по-изгоден партньор. Идеята за газовия хъб е стабилна, подкрепя се от опозицията, което гарантира дългосрочност на проекта, допълни премиерът.
България била готова на среща с азерите, иранците, американците, които предлагат втечнения газ. И всички разговори да са тристранни, с участието на ЕК.
Според вицепремиера Томислав Дончев газ за хъба може да се доставя от Русия по нов газопровод или по съществуващия през Украйна и Румъния, от Каспийския регион, втечнен газ от терминалите на Гърция и Турция, както и от собствен добив.
Газовият хъб “Балкан” е важен за Европейската комисия, заяви Доминик Ристори, шеф на генералната дирекция “Енергетика”. Той допълни, че от 6 месеца се работи с България за концепцията.
Подкрепяме
хъба заради
географското
положение
на България
и заради забележителния напредък, постигнат със строителството на нови газови връзка - с Румъния, Гърция, Турция, каза Ристори.
Важно било мястото и ролята на България за Южния газов коридор и наличието на диверсификация на източници на газ. Представителят на ЕК вижда мотив за подкрепа и в политическата воля за създаването на хъб. Ристори говори за ниските цени на газа в Северозападна Европа и за високите в Югоизточна. Според него хъбът е една от предпоставките за по-ниски цени за бита и бизнеса.
Клаус-Дитер Борхард - шеф на “Вътрешен енергиен пазар” в генерална дирекция “Енергетика” на ЕК, обясни важността на хъба в два аспекта - нараства сигурността за доставките за България и съседните страни, както и дава гаранции за по-ниски цени и икономически ръст на региона.
Ако се привлекат по-големи количества газ от Южния газов коридор, включително от Русия,
можело да се
направи хъб,
който да се
конкурира с тези
в Германия,
Холандия
и Австрия
Борхард заяви, че ЕК разработва нов, по-активен подход по междуправителствените спогодби. Комисията е готова да се намеси и да участва в по-ранен етап, включително с Русия, за да се намери правен режим, да бъде дефиниран правилният подход, особено за тарифите и таксите за трети страни. Можете да разчитате на нашата подкрепа, г-н премиер-министър, обърна се Борхард към Борисов.
1,5 млрд. евро щяла да бъде инвестицията
1,5 млрд. евро ще бъде инвестицията в газовия хъб “Балкан”, ако се реализира северният маршрут, а 1,4 млрд., ако се стъпи на южния - към Гърция и Италия. Това заяви шефът на “Булгартрансгаз” Георги Гегов.
Предвижда се вариант с тръба по дъното на Черно море към Варна, дори се появи ново наименование - Черноморски газопровод. При пазарен интерес можело да има и повече от една тръба.
Бяха лансирани различни варианти на капацитет на хъба - от 37 млрд. куб. м, ако се избере южното трасе, и 45 млрд. куб. м, ако стане северният маршрут, който обаче е свързан с тръбата по дъното на морето и с интерес от руската страна.
Вицепремиерът Томислав Дончев заяви след представянето на концепцията, че ще може да се доставя природен газ от поне 5 източника.
Гегов обяви, че ще бъде създадена компания “Газов хъб “Балкан”, като 50% от нея ще бъдат предложени на кандидати да инвестират в хъба. Оператор ще е “Булгартрансгаз” или негова дъщерна компания. До ноември “Булгартрансгаз” ще представи в ЕК искане за финансиране на предпроектното проучване на газовия хъб. Българската газова мрежа премина през първата фаза - модернизация на компресорни станции, строителство на интерконектори. Инвеститори ще се канят за втората фаза - строителство на нови компресорни станции. Интерконекторите със Сърбия, с Гърция, Румъния и Турция ще се развиват по досегашния си модел.
Премиерът: Няма да позволим да ни заобиколят
Няма да позволим България да бъде заобиколена от газовите коридори, заяви премиерът Бойко Борисов при представянето на проекта за хъб край Варна.
Той напомни, че след 2020 г. парите за магистрали от ЕС спират, след като старите страни членки са ги построили. Той изброи държавите, с които не сме свързани с аутобани - нямаме със Сърбия, с Румъния, с Гърция, имаме само с Турция.
Ние на Балканите след разпада на Югославия,
имаме нужда от нова
перспектива и внимание
на ЕК, ние понесохме основния бежански удар с Италия и Гърция, посочи Борисов.
“Какво се получава - понасяме последствията от геостратегическото си положение с бежанската вълна, а да пропуснем ползи от географското си положение при газовите. Европа не трябва да позволи България да бъде изключена от газопреносната система и да бъде превърната от основен транспортьор в клиент. Когато ние лоялно застанахме зад Украйна, знаехме какво ще последва, но слагахме отпред морала, честността и общоевропейските норми. На нас сега не ни е нужно само да ни окуражите и да ни дарите с оптимизъм, сега ни трябва подкрепа и практически да се подпомогне създаването на газовия хъб”, обърна се премиерът към представителите на ЕК.
По природа сме оптимисти,
надживели сме много
империи, България
пак ще я има,
заяви Борисов.
Той припомни, че България има право на вето в Европейския съюз, без обаче да поясни за какви решение би го използвала.
Мисля, че предложението за европейски газов хъб ни дава основание да водим преговори за събиране на максимално количество газ, каза Борисов.
И се обърна към представителите на ЕК стриктно да следят за спазването на европейските правила от Гърция, ако Русия реши да внася газ в Европа през “Турски поток”.
Ще бъдете ли така неотстъпчиви и твърди, както в България, попита премиерът представителите на Брюксел и заяви, че опонентите му задават тези въпроси.
Ако Европа има
нужда руски газ
да идва в
хъб “Балкан”,
да го заяви и тогава ще изпратя министър, който да отиде да договаря условията. Руснаците държат тръбите във Варна и в Бургас, чакат европейско решение по въпроса, защото, след като говорим за обща европейска, енергийна интеграция и сигурност, с интерконектори и взаимосвързаност, трябва, когато отидем в Москва, да кажем: Това е решението на Европа, не на България, а на целия енергиен съюз. Тогава вече можем да започнем разговори”, заяви министър-председателят.