Гроздан Караджов: Прокурорите се занимават с отношения между частни фирми

Бившият депутат от Реформаторския блок и шеф на парламентарната транспортна комисия Гроздан Караджов е обвиняем за афера за присвояване на над 5,5 млн. лв. от телекомуникационната компания “Теленор”.

Според прокурорите от спецзвеното “Антикорупция” източването станало, преди норвежкият телеком “Теленор” да купи “Глобул” от гръцката компания ОТЕ.

“Караджов е действал през 2011-2012 г. като помагач на главния изпълнителен директор на “Космо България Мобайл” в длъжностно присвояване”, уточни говорителят на главния прокурор и шеф на антикорупционното звено Румяна Арнаудова. По това време изпълнителен директор на “Космо България Мобайл” е бил Харис Коцибос.

Разследването е стартирало по сигнал на “Теленор”, изпратен в прокуратурата на 27 април м.г.

Арнаудова обясни, че след сделката за телекома през 2013 г. новото ръководство на “Теленор България” извършило вътрешен одит и свое разследване. То установило

съмнителни

сделки с

21 компании за

48 млн. лева

Караджов имал пръст в източването чрез своя фирма, която сключила три договора с “Космо България Мобайл” за 5 545 660 лв., твърдят от прокуратурата.

Първият е от март 2011 г. и е свързан с услуги за техническо обслужване на клиенти. Контрактът бил за над 2,1 млн. лв.

Само 6 месеца по-късно фирмата на Караджов сключила нов договор с “Космо България Мобайл” за над 1,4 млн. лв., който е за предоставяне на “Софтуер INR тяло и лицензи INR модули”. От март 2012 г. е последният договор за доставка на честотна лента, който е за почти 2 млн. лв.

Според разследващите

тези договори

били фиктивни

Освен това подобни доставки изобщо не били необходими за “Космо България Мобайл”, а фирмата на Караджов дори нямала капацитет да изпълни договорите, твърди още обвинението.

“Сключвайки тези договори, Гроздан Караджов умишлено е улеснил главния изпълнителен директор на “Космо България Мобайл” да присвои сумата от 5 545 660 лв.”, добави Арнаудова.

Бившият депутат се яви в Столичната следствена служба на бул. “Монтевидео” 21 в 15 ч заедно с адвокатката си Ина Лулчева. Те останаха при следователите около 30 минути.

“Прокуратурата се занимава с търговски отношения между частни фирми”, каза Караджов, след като получи обвинението си. Той припомни, че вече не е част от политически формации, а се е отдал на бизнес.

През 2011-2012 г., когато Караджов е сключвал договорите с телекомуникационната компания, той не е бил народен представител.

На бившия депутат е наложена най-леката мярка за неотклонение - “подписка”.

От прокуратурата обясниха, че вече са потърсили международна правна помощ да призоват бившите гръцки шефове на “Глобул”, за да им повдигнат обвинения.