Пълната либерализация на електроенергийния пазар - до 5 години, съобщиха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на КЕВР Иван Иванов на конференция, организирана от Националната енергийна камара
1000 са домакинствата, които миналата година са сменили доставчика си на ток. Общо друг търговец на еленергия са избрали 85 000 клиенти. Това съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов на конференция за либерализацията на електроенергийния пазар, организирана от Националната енергийна камара.
На регулирания пазар миналата година е продаден 37% от произведения ток, на свободния - пак 37 на сто, изнесена е 17% от електроенергията, а 9% са за технологични загуби, съобщи председателят на регулатора. В същото време едва 3% от общия брой клиенти купуват ток на свободния пазар, но това са най-големите компании. С износа делът на свободния пазар на електроенергия става 54%, а регулираният е 46 на сто.
Енергийния пазар се променя дълбоко, причините са започналите преди време реформи, както и новите технологии, които навлизат. Това заяви съпредседателят на Националната енергийна камара и главен изпълнителен директор на "ЕVN България" Робърт Дик, който откри конференцията. "Радваме се, че г-жа Теменужка Петкова отново е министър на енергетиката, защото с нея ще продължим дискусиите, започнали през предишния мандат и ще внедрим всички мерки за либерализацията на пазара на електроенергия", каза той.
Робърт Дик отбеляза спецификата на българския енергиен пазар и особено ситуацията с пазара на ток на едро. Настоя да да увеличи прозрачността при търговията на едро и да се спазват пазарните правила.
Членовете на камарата били за пълна либерализация на пазара, но така, че да се гарантира сигурността на инвестициите.
Пълната либерализация на пазара на електроенергия е акцент в управленската програма на правителството, заяви министър Теменужка Петкова. Основите за положени през мандата на кабинета "Борисов 2" - със стабилизиране на енергийния сектор, със създаването на фонда "Сигурност на електроенергийната система" и на Българската независима енергийна борса. Следващите стъпки са съставяне на пътна карта, ще се предвиди за защита на инвестициите, предстоят промени в Закона за енергетиката и в Закона за възобновяемите източници.
За предстоящите стъпки за либерализация на пазара говори и председателят на КЕВР Иван Иванов. Той акцентира как да се търгува на свободния пазар токът, който сега НЕК по закон е задължена да изкупува на преференциални цени. Това е еленергията на американските централи, на ВЕИ и на топлофикациите.
Механизмът е договор за разлика. Тези централи, чийто ток сега се субсидира, продават на борсата, а разликата до цената по договор се покрива от фонда "Сигурност на електроенергийната система". Ако борсовата цена е по-висока от тази по договор, те възстановяват разликата.