Теми: Реформата в туризма,
рестарт на отношенията ни
с Китай, София - бързо
развиваща се дестинация
След седмица в София ще се говори за туризъм на високо ниво.
Инвеститорите в бранша, членове на Националния борд по туризъм (НБТ), събират на 7 юни министри, депутати и колеги на 4-ия конгрес на организацията.
Организират го заедно с Хотелския инвестиционен форум. Патрон е премиерът Бойко Борисов, на различните панели са поканени петима министри и гости от чужбина, съобщи Мартин Захариев, изпълнителен директор на НБТ. Очаква се това да е първата голяма среща на индустрията след избора на 44-ото НС.
7 основни въпроса вълнуват големите в бранша. Те ще са теми и на основните панели на конгреса. Най-важна е реформата в туризма, посочи Захариев. Румен Драганов - председател на контролния съвет на НБТ, уточни, че сегашното законодателство е тромаво за инвеститорите. От 1998 г. досега са писани три закона и всеки от тях имал пороци.
Бордът ще представи и платформата си от 17 основни предложения, за да стане туризмът ефективен. Сред тях са нова концептуална рамка на Закона за туризма с разделение на властите, за да не може регулиращият орган да сертифицира и контролира сам себе си. Ще се спори дали да има промени в закона за туризма, или да се пише нов, фрагментиран закон.
Инвеститорите настояват към 2026 г. средната брутна заплата в бранша да стигне 1400 евро. Те предлагат туристическа полиция да защитава труда на екскурзоводи и ски учители. Настояват страната ни да определи кое е съкровище №1 за нея.
Бордът по туризъм изрично подчертава и факта, че заради лоукост авиокомпаниите, София е най-бързо развиваща се дестинация в Европа за културен туризъм и иска мерки това да продължи.
Как успешно да рестартираме отношенията с Китай, ще бъде обект на бурен дебат на конгреса.
Китай е нова дестинация за качествени туристи, отбеляза Красимир Гергов, председател на УС на НБТ.
Според Захариев България трябва да отмени визите за китайци или да ги издава бързо, а не да чакат по 2 седмици.
Мартин Захариев отправи и критика за липсата на високопоставен представител от България на международния форум с Китай. Там дошли Тереза Мей и Владимир Путин. Китай е заделил 200 млрд. за формата “16 плюс 1”, а в отношенията си с необятната държава България е едва на 15-о място от 16 страни. Директен полет до Китай е първото и най-важно, което трябва да направим, отсече Захариев.