Бизнесът в Гърция продължава да плаща висока цена за тежката криза, която страната преживява седма поред година, тъй като още над 14 хиляди фирми от началото на годината са пуснали затворили врати, пише в. "Та неа", цитиран от БТА.

Изданието цитира данни от търговския регистър, които показват, че от 2012 г. досега 273 007 фирми са фалирали, а новосъздадените са 215 947.

Като причини за тези фалити вестникът посочва спадналата покупателна способност на потребителите, въведените капиталови ограничения, липсата на ликвидност, наложените високи данъци и голямата задлъжнялост на бизнеса.

За изминалите седем години в замяна на международни кредити на Гърция бяха наложени мерки за икономии в размер на 70 млрд. евро, страната загуби 66 млрд. евро от БВП, загубите на домакинства и фирми от депозити се изчисляват на 120 млрд. евро, а безработицата скочи до 27,5 на сто.

Целта на мерките бе овладяване на бюджетния дефицит и държавния дълг на Гърция. Това ставаше главно със съкращения на заплати и пенсии и до голяма степен дефицитът падна.

Не може обаче да се каже същото за публичния дълг на Гърция. В края на 2009 г. дългът бе 126,7 на сто от БВП, а в края на 2016 г. въпреки мерките дългът продължава да е неустойчив и възлиза на 179 на сто от БВП. В края на 2016 г. в стойностно изражение дългът се изчислява на 314,9 млрд. евро, констатира в. "Нафтемборики".