Бюджет 2018 бил на по-високите заплати
1,1 млрд. лв. по-малко ще влязат в хазната, ако 10%-ният плосък данък се замени с прогресивен, както предлага БСП.
Това пресметна зам. финансовият министър Кирил Ананиев. Той припомни, че плоският данък е записан в програмата на правителството и запазването му не подлежи на съмнение.
“Алтернативен бюджет означава бюджет от алтернативни приходи, алтернативни разходи и алтернативен дефицит. В предложенията на БСП се вижда сериозно намаление на приходите, а в същото време има нарастване на разходите с 2,5 до 3 млрд. лв., което води до допълнителен дефицит. Би могло да се стигне до дефицит от 4,5 - 5% от БВП, което противоречи на политиката на кабинета за фискална консолидация”, заяви още Ананиев.
Зам. министърът определи проекта за държавните финанси за 2018 г. като бюджет на по-високите заплати. “Общото увеличение на разходите за персонал за следващата година възлиза на около 730 млн. лв., като това увеличение не е към администрацията, а към приоритетни за правителството системи - образованието, отбраната и сигурността, социалното осигуряване”, аргументира се Ананиев. Предложението е разходите за персонал в отбраната да се увеличат със 100 млн. лв., а тези в системата на МВР - с 55 млн. лв.”, каза още той. И препоръча този ресурс да не се разпределя “на калпак”, а ръководствата на съответните институции да го насочат към най-проблемните звена.
Планираният 1 милиард нов дълг е за погасяване на стар дълг, което става по календар, но на нетна основа размерът на дълга ни ще намалее с 600 млн. лв.”, каза той пред Нова телевизия.
По повод искането на БСП с 500 млн. лв. да се погасят дълговете на болниците. Ананиев коментира, че това може да бъде прието от ЕК като неразрешена държавна помощ.
Бюджет 2018 бил на по-високите заплати