Съдебните изпълнители нямат право на удръжки, ако длъжникът е с доходи

под минималната заплата

Запорът върху пенсиите вече не може да е по-голям от 1/3 от общата сума, която получават пенсионерите.

Съдебните изпълнители и занапред няма да могат да налагат запор на пенсии под минималната работна заплата, която през тази година е 460 лв., а догодина ще се увеличи до 510 лв.

Това е факт от 1 ноември, съобщи Националният осигурителен институт.

Промените са част от новите текстове в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които изменят критериите за определяне на размерите на удръжките по наложени запори върху доходите.

Бирниците обаче ще налагат запор до 30% от месечната пенсия на хората, чийто доход надвишава равнището на минималната работна заплата. До

една четвърт

може да е

запорът на

пенсионер,

които издържа

децата си

Пенсионерите, върху чиито пенсии е наложен запор, ще получат дължимите им пенсии и добавки за ноември с пощенски запис след удържане на съответната сума по запора, съобщиха още от НОИ.

За новия размер на удръжката

те ще получат

и писмо

от института.

Според промените, които направи парламентът през октомври, гражданите вече няма да могат да бъдат съдени за дългове, без да знаят. Инициатор на поправките бе омбудсманът Мая Манолова, рамо дадоха от всички парламентарни групи. Невъзможността ответник по дело да бъде намерен на посочения адрес вече ще се констатира най-малко с три посещения на място.

Съдът служебно ще проверява и местоработата на ответника и ще разпорежда връчване по местоработата. С промените депутатите намалиха таксите на частните съдебни изпълнители и дадоха възможност на

длъжниците да

оспорват

оценките на

недвижимите

имоти,

когато те се изнасят на публична продан.

Парламентът прие и че наложените от съдебния изпълнител обезпечителни мерки и предприетите изпълнителни способи трябва да са съразмерни със задължението, т.е. не може за малък дълг човек да загуби имота си. Запор на банкова сметка на длъжник се налага само до размера на дълга по това дело.

Бирникът вече ще отговаря за вреди, причинени от процесуално незаконосъобразно принудително изпълнение и когато е наложил обезпечения, явно несъответни на размера на задължението.