Предвидили сме 6 основни срещи, свързани с туризма, по време на председателството на България на Съвета на ЕС. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова в предаването „Неделя 150“ по БНР.
„Изключително важна е срещата, която проведохме начело с министър-председателя на България Бойко Борисов и председателя на Европейската комисия Жан Клод Юнкер. Те се убедиха, че сме готови за председателството и можем да поемем абсолютно всички ангажименти, с които сме се ангажирали“, каза тя, като уточни, че по отношение на туризма са били представени 6-те основни срещи, които ще се проведат в България по време на председателството й на Съвета на ЕС, предава Фокус.
„Първата ще бъде още на 13 февруари – неформално посрещане на министрите на туризма, която ще бъде под мотото „Туризъм и икономически растеж“. След това веднага, на 15-ти, провеждаме конференция на тема „Дигитализацията в туризма“, която е изключително важна предвид новостите, които следим в дигиталния маркетинг и онлайн рекламата. На 23 май също ще има много важна среща на тема „Туризъм и енергетика“, която е в рамките и на Дунавската стратегия, чието председателство България приема през 2018 г. След това имаме специална среща на тема „Културно-исторически туризъм“ във Велико Търново. Имаме и среща на министрите от Организацията за черноморско икономическо сътрудничество във Варна. Това са шест ключови събития, като успоредно това по време на цялото председателство ние ще рекламираме България, която не е само дестинация, желана за зимен и летен туризъм, но разполага и с културно-историческо наследство. Все пак ние сме на 3-то място след Италия и Гърция по брой открити исторически артефакти и на 2-ро място след Исландия по минерални извори. За това и залагаме на разширяването на крилата на сезона основно с културно-историческия и балнео и спа туризма“, обясни Ангелкова. По думите й според данни на Световния съвет за туризъм и пътувания туризмът заема 12% от БВП на България с преките и непреки индустрии, свързани с него. „Като потвърждение на това само за първите 8 месеца приходите от международен туризъм са над 5 млрд. лева, което е почти 11% ръст от миналата година. А броят на чуждестранните туристи е над 7 млн., което е 8% ръст. А над 80% от туристите се връщат отново в страната ни. Т.е. само за първите 8 месеца имаме почти 11% ръст на приходите от туризма, което показва, че България все повече започва да се разпознава като дестинация, която предлага качество и професионализъм“, каза още министърът.
Заедно с МОН ще създадем Център за квалификация и преквалификация на изпълнителските професии в туризма. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова в предаването „Неделя 150“ по БНР. По думите й този пилотен проект ще стартира съвсем скоро. „Той е по примера на подобни центрове в Франция, Португалия и Испания, защото най-голяма липса има именно на изпълнителски кадри – сервитьори, рецепционисти, камериери и т.н.“, обясни Ангелкова и уточни, че кадрите са едно от най-големите предизвикателства в туризма. „ Неслучайно още по времето на кабинета „Борисов 2“ приехме измененията в Закона за трудовата мобилност и трудовата миграция и в правилника за прилагане към него. А в началото на този мандат допълнително се облекчиха изискванията за наемане на сезонни работници от трети страни. Всъщност през изминалия сезон може би около 3 хил. бяха само сезонните работници от Украйна, а още над 3 хил. - съответно от Молдова и от Беларус. Със сигурност работодателите на прага на зимния туристическо сезон също работят и в посока наемане на сезонни работници от трети страни, но това е краткосрочното решение“, каза тя. Министърът обясни, че неслучайно в Междуведомствения съвет за кадрите в туризма, който беше създаден преди 2 години, са начертани три основни направления – краткосрочно, средносрочно и дългосрочно. Първото вече сме изпълнили, а вторите две са изцяло свързани с пряката връзка между нуждите на бизнеса и образованието. За това и заедно с министъра на образованието и науката променяме учебните планове и програми, особено онези, свързани със стажовете на учениците, които завършват професионалните гимназии по туризъм. За да може тези, които имат желание да се реализират в професията, чрез практическата насоченост да бъдат отрано полезни за бизнеса“, каза още Ангелкова.