Консумацията на пелети за отопление и подгряване на топла вода в България се увеличава всяка година. Годишният ръст е около 25%, показа проверка на “24 часа” сред дистрибутори на горива в столицата и Софийска област.
“През 2016 г. в София и областта сме продали 8000 тона пелети за отопление. От началото на годината до края на октомври количеството вече достигна 10 000 тона, а през 2015 г. беше около 6000 тона”, каза изпълнителният директор на “Топливо” Никола Вучев. Подобен годишен ръст на консумацията според него се наблюдава и в цялата страна.
След относително кратък срок от две седмици в началото на септември, когато е имало затруднения със снабдяването, в момента складовете на всички дистрибутори са пълни и няма случай да връщат клиенти. Средната цена на пелетите е 500 лева на тон. В зависимост от инсталацията, в която ще се горят, и отоплителната ѝ мощ, един тон е достатъчен за снабдяване на четиричленно семейство с топла вода и отопление за цялата зима, стига да не е с рекордно ниски температури.
Според Антон Иванов, дистрибутор на горива за района на София, затруднения в снабдяването с пелети се случват само когато температурите много рязко падат и мнозина се сещат, че не са се снабдили с достатъчни количества. Тогава понякога производителите не смогват да задоволят търсенето, но никоя верига или търговец не остават без пелети за повече от два-три дни. Причината е, че в България вече има достатъчно производители на това екологично и евтино гориво и никой търговец няма ексклузивен договор само с един производител, а разчита на повече доставчици.
У нас пелети се произвеждат в Разлог, Велинград, Смолян, Разград и още няколко селища. Преди години бащата на депутата от ГЕРБ Делян Добрев - Александър Добрев, направи фабрика за пелети в Смолян.
Редовен внос на пелети се прави също от Украйна и Полша, като тези горива са малко по-скъпи от българските.
Много от фабриките за пелети в България са чисто нови и изграждането им е било финансирано от Програмата за развитие на селските райони, тъй като при производството им се оползотворяват всякакви селскостопански отпадъци. Пелети могат да се правят на практика от всичко - игли от борчета, костилки от плодове, отпадъци от дървопреработвателни предприятия и др. Освен това при изгарянето им се отделят десетки пъти по-ниски емисии въглероден двуокис и фини прахови частици, отколкото при изгарянето на дърва или въглища, а това е в съзвучие с последните тенденции да се ограничават всички горива, които замърсяват въздуха.