5-звездните хотели и високите технологии интересни за арабите
“Виждам много възможности за саудитски инвестиции в България, особено във високите технологии,
роботиката,
туризма,
земеделието”, заяви саудитският външен министър Адел ал Джубейр по време на срещата си с българския вицепремиер и първи дипломат Екатерина Захариева.
Двамата разговаряха в Рияд в рамките на официалното посещение в кралството на българския министър-председател Бойко Борисов.
“На политическо ниво имаме добри отношения, но със съвсем нереализиран потенциал. Разбрахме се у нас да дойде бизнес делегация, за да видят възможностите за инвестиции. Знаете, че имат план от миналата година да диверсифицират инвестиционните си намерения и да търсят вложения във всички сфери. Запознах министър Ал Джубейр с възможностите за инвестиции във високите технологии в България”, заяви след срещата Захариева.
Тя запозна своя саудитски колега с високата квалификация на българските ИТ специалисти, с развитието на фармацията, електрониката и старт-ъп компаниите, към които има голям интерес за финансиране от целия свят.
“Всеки четвърти компонент на вашите автомобили е произведен в България”, каза Захариева на Ал Джубейр.
По темата за евентуалните саудитски инвестиции в България ще бъдат проучени възможностите, които предоставя Фондът за публични инвестиции на Саудитска Арабия. Той е основан през 1971 г. с цел да инвестира средства от името на правителството на кралството. Фондът има портфолио от приблизително 200 вложения със собствен капитал, отпускане на заеми или гаранции.
Саудитска Арабия с $ 2 трилиона
ще инвестира у нас
През юли 2014 г. Министерският съвет на Саудитска Арабия даде възможност на фонда да финансира нови дружества извън кралството, като очакванията са той
да стане
най-големият
суверенен фонд
в света
с активи от 2 трилиона долара. До момента чрез този инструмент Саудитска Арабия е финансирала редица водещи компании в Азия и Европа, а през май т. г. по време на визитата на президента на САЩ Доналд Тръмп в Рияд са обявени инвестиции за 40 млрд. долара отвъд океана.
В четвъртък премиерът Бойко Борисов също посети инвестиционния фонд. Той се запозна и с работата на глобалния център за борба с екстемистката идеология в Рияд.
“Ще изпратим служители тук, за да проучат възможностите за настаняване на дипломатическата мисия. Първоначално вероятно ще наемем сграда. Обсъждахме варианти и да разменим собственост, тъй като и кралството наскоро отвори посолство в София и е наело сграда”, каза Захариева по повод откриването на българско посолство в Рияд.
Саудитска Арабия се интересува от инвестиции в 5-звездни хотели, стана ясно пък на срещата на министрите на туризма Николина Ангелкова и султан Бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд.
България ще разкрие служба по търговско-икономическите въпроси в Кралство Саудитска Арабия, съобщи пък зам.-министърът на икономиката Александър Манолев.
Български комапнии могат да участват в
проекти за
възобновяеми
енергийни
източници
в Саудитска Арабия и в строителството.
Транспортните министри Ивайло Московски и Набил бин Мохамед ал Амуди пък обсъдиха подписването на спогодба за въздушен транспорт, за да може да бъде пусната и самолетна линия София-Рияд.
Бойко Борисов и Симеон Сакскобургготски взеха участие в традиционния танц със саби в кралския двор - чест, която се оказва само на най-важните гости. Борисов бил по-добър в изпълнението си от американския президент Доналд Тръмп, похвалиха го домакините.